Sismik verilerde yığma sonrası migrasyon çeşitleri ve uygulamaları
Applications of post-stack migration types in seismic data
- Tez No: 606579
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Deniz Bilimleri, Jeofizik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Marine Science, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada çok kanallı sismik yansıma verisine rutin yapılan veri işlem adımları uygulanmasından sonra elde edilen yığma verisine çeşitli migrasyon teknikleri uygulanmış ve bu migrasyon türlerinin kendi içlerinde ve birbirleriyle karşılaştırması sonrası bu tekniklerin artı ve eksi yönleri analiz edilmiştir. Uygulanmış migrasyon türleri Kirchhoff migrasyonu, Sonlu Farklar migrasyonu, Dalga Denklemi migrasyonu ve Yığma Sonrası Zaman migrasyonlarıdır. Veri işlem adımları İstanbul Universitesi – Cerrahpaşa Jeofizik Mühendisliği Sismik Veri İşlem Laboratuvarında Paradigm ECHOS programı kullanılarak uygulanmıştır. Sismik migrasyon işlemi, sismik yığma kesitindeki eğimli yansımaları doğru yerlerine taşıyan ve fay sınırlarında oluşan saçınma enerjilerini ortadan kaldırmaya yarayan dalga denklemli bir veri-işlem aşamasıdır. Bu işlemin amacı sismik yığma kesitini gerçek kesite yani jeolojik kesite benzer duruma getirmektir. Yığma kesitinde bulunan ve jeoloji ile örtüşmeyen olayları jeolojik kesite benzetilmeye çalışılır. Yığma kesiti ile jeolojik kesitin birbirine benzememesinin sebebi yeraltı ortamının eğimli olmasıdır. Migrasyona kadar olan işlemlerde yeraltı ortamı düzmüş gibi kabul edilir ve yansıma noktaları da atış-alıcı arasının tam ortasından yansıyormuş gibi işlemlere tabi tutulur. Migrasyon bu eğimli olayları gerçek yerlerine taşımakta ve eğimden dolayı oluşan bazı etkileri de kesitten atmaktadır. Bunlar yığma kesitinde bulunan papyon-kravat etkileri, antiklinal ve senklinaller, eğimli olayların yerleri ve boyutlarıdır. Migrasyon işlemi sonrası yığma kesitinde bulunan ve senklinallerden dolayı oluşan papyon kravat etkileri yok edilmeye çalışılmakta, Antiklinal gibi olaylar daralırken senklinal gibi olaylar ise genişlemekte ve yığma kesitinde bulunan yapıların eğim dereceleri migrasyon işlemi sonrasında artmaktadır. Bu etkilerin giderilmesinin başarısı migrasyon işlemi esnasında kullanılan parametrelere bağlıdır. Yığma işleminden sonra migrasyon işlemine geçilmiş ve dört migrasyon türü uygulanmıştır. İlk önce bu migrasyon türleri kendi içlerinde parametre değişiklikleri yapılarak migrasyonun kesit üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Daha sonra her migrasyon türü için en başarılı parametre kullanılarak migrasyon kesitleri birbirleri ile karşılaştırılmış ve yığma kesitindeki olayları jeolojik ortama benzetme başarısına bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, various migration techniques were applied to the data obtained after routine data processing steps were applied to multichannel seismic reflection data and the positive and negative aspects of these techniques were analyzed after comparison of these migration types within and between each other. The applied migration types are Kirchhoff migration, Finite Difference Migration, Wave Equation Migration and Poststorage Time Migrations. Data processing steps Istanbul University - Cerrahpasa Geophysical Engineering The seismic data processing laboratory was implemented using the Paradigm ECHOS program. The seismic migration process is a data-processing stage with a wave equation that carries the sloping reflections in the seismic section and eliminates the energies of scattering at fault boundaries. The aim of this process is to make the seismic stack section similar to the geological section. It is tried to simulate the geological cross-section in the mound section. The reason that the geological section is not similar to each other is that the underground environment is inclined. In operations up to migration, the underground environment is considered to be flat, and reflection points are treated as if they were reflected from the center of the shot-receiver. Migration carries these inclined events to their real places and discards some of the effects caused by the slope. These are the effects of bow tie-tie, anticline and synclinals, and the location and size of inclined events. After the migration process, it is tried to eliminate the effects of bow tie ties that occur due to synclinals, while events such as anticline are narrowed and events such as syncline are widening and the slope of the structures located in the mound section increases after migration process. The success of removing these effects depends on the parameters used during the migration process. After the stack process, migration process was started and four types of migration were applied. Firstly, the effect of migration on the cross-section was investigated by making parameter changes within these migration types. Then, using the most successful parameter for each type of migration, the cross-sections were compared with each other, and the success in the mound was compared to the geological environment.