Yığma sonrası sismik niteleyiciler
Post stack seismic attributes
  1. Tez No: 83533
  2. Yazar: ZAFER ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KAYIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi YIĞMA SONRASI SİSMİK NİTELEYİCİLER Zafer ÖZER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeofizik Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Turan KAYIRAN Hidrokarbon birikimleri bazen sismik veriye etki etmekte ve bu etkilerden yaralanılarak uygun ekonomik değeri olan yerler tespit edilebilmektedir. Bu etkilerden en çok göze çarpanı ise sismik yansıma değerlerindeki ani artımlardır. Hidrokarbon birikimleri yansımalarda yeterli değişimleri oluştururken, akustik empedanstaki değişimler bir çok sebepten oluşabilmektedir. Sismik veriden mümkün olan en çok bilgiyi sağlayabilmek için bütün özelliklerin incelenmesi ve kıyaslanması çabaları niteleyici analizlerinin temelini oluşturur, öncelikli olarak genlik bilgisi ve diğer verilerden yararlanarak yoruma kolaylık sağlamak ve sismik veriyi daha ayrıntılı inceleyebilmek amacıyla sismik veri analizlerinden elde edilen her türlü bilgiye sismik niteleyiciler denilmektedir. Genlik, faz, frekans, polarite, hız bilgileri en kullanışlı olanlardır. Sismik niteleyiciler amaca göre anlık analizlerle ve yanal süreklilik ilişkilerinden, yığma öncesi ve sonrası, migrasyon öncesi ve sonrası, iki ve üç boyutlu sismik verilerden elde edilebilmektedir. Bu çalışmada, yığma sonrası çeşitli sismik niteleyicilerin tanımları verilmiş ve uygulamada ne gibi olanaklar sağlayabileceği irdelenmiştir. Bunun için Trakya bölgesindeki üç boyutlu sismik veriden yararlanılmış jeolojiye daha uyumlu analizler elde edebilmek için veriye zaman migrasyonu işlemi yapıldıktan sonra analizler yapılmış ve sonuçları üzerinde durulmuştur. Normal kesitlere göre analizlerden elde edilebilecek bilgilerin yoruma oldukça ışık tutacağı gözlenmiştir. 1999, 79 sayfa ANAHTAR KELİMELER, analitik iz, temel niteleyiciler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis POST STACK SEISMIC ATTRIBUTES Zafer ÖZER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geophysical Engineering Supervisor: Prof. Dr. Turan KAYIRAN Hydrocarbon accumulations sometimes have effects on seismic data which can be used to indicate suitable worthy accumulations of hydrocarbon areas. The most prominent of these effects is increase in amplitude. Hydrocarbon accumulations may produce sufficent changes in amplitude however changes in acoustic empedence can be caused by various reasons. The examination of all seismic features constructs the basic idea of seismic attribute analysis. The analysis of seismic data by the amplitude information which has precedence and the other features, all information obtained from the seismic data are called seismic attributes. The useful attributes are amplitude, phase, frequency, polarity and velocity. Depending on the aim, seismic attributes can be obtained from instantaneous analysis and lateral continuty relation from the every kind of seismic data. In this work, several post stack seismic attributes is defined and how they can be used to get opportunities in application to interpretation is examined. After the application of migration, seismic attribute analysis is applied to three dimensional seismic data in Trakya region and more interest is given to the solutions. It is observed that, the comparison of conventional sections by the information of seismic attributes can be used to develop the interpretation. 1999, 79 pages KEY WORDS: Analytic trace, basic attributes