Halk ozanlığı geleneği ve müziğinin güzel sanatlar liseleri ve müzik eğitimi ana bilim dallarında kullanılma durumunun tespiti
The determination of the usage of minstrelsy tradition and folk music in fine arts high schools and departments of music education
  1. Tez No: 606586
  2. Yazar: EMİN DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEYZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Bu çalışmada, halk ozanlığı geleneğine ait kuramsal bilgi ve bu geleneğe ait müziğin güzel sanatlar liseleri ve müzik eğitimi ana bilim dallarında kullanılma durumunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada, alanyazın taraması ve bilgi toplama formu anket uygulaması kullanılmıştır. Anket formu için, konuya ilişkin anket soruları bir havuz çerçevesinde belirlenip,“Halk Ozanlığı Geleneğine Ait Eserlerin icra Eğitimi Yönüne ilişkin Bilgi Toplama Formu”ve“Halk Ozanlığı Geleneğinin Tarihsel ve Kuramsal Yönüne ilişkin Bilgi Toplama Formu”diye adlandırılıp ikiye bölünmüştür. Çalışmanın geçerliliğini ve güvenilirliğini olumsuz yönde etkileyebilecek herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmanın kuramsal çerçevesi oluşturulurken, genel tarama modeli kullanılarak ilgili makale, tez, kitap, dergi ve internet adreslerinden, konuyla ilgili araştırmaya ışık tutacak kısımların araştırılması planlanmıştır. Yine aynı araştırma modeli kullanılarak araştırmada asıl ulaşılması gereken verilere, oluşturulan bilgi toplama formu ile ulaşılması planlanmıştır. Bulgular: GSL ve lisans düzeyinde bakıldığında; bazı iç olgular haricinde lisans düzeyinde Halk ozanlığı ve geleneğinin daha fazla ele alındığı bulgusuna ulaşılmıştır. Ayrıca genel anlamda bakıldığında ise gerek lisans düzeyi gerekse orta öğretim düzeyinde halk ozanlığı geleneği ve müziğinin tarihsel ve kuramsal yönünün yeterince ele alınmadığı ve bireysel çalgı derslerinde de yeterince kullanılmadığı bulgularına ulaşılmıştır. Sonuç: Elde edilen verilere göre; Türkiye‟de Geleneksel Türk müziğinin en büyük kaynaklarından birisi olan Halk ozanlığı ve geleneğinin mesleki müzik eğitim kurumlarında yeterince ele alınmadığı, gerek kuramsal anlamda gerekse icrasal anlamda bu geleneğe ait bilgilerin yeterince verilmediği sonucuna ulaşılmıĢtır.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it has been aimed to determination of the usage of minstrelsy tradition and folk music in fine arts high schools and departments of music education. Method: In this study, General Screening Model and Data Collection Form Questionnaire were used. For the questionnaire, the questionnaire questions were determined within a pool and were divided into two as Top Information Collection Form about the Direction of Performance Sense Education of the Works of Folk Minstrelsy Philosophy i and determined Information Collection Form on the Historical and Theoretical Direction of the Folk Minstrelsy Tradition Survey. No interference was made that could adversely affect the validity and reliability of the study. While creating the theoretical framework of the research, it is planned to investigate the parts that will shed light on the related research from the related articles, theses, books, journals and internet addresses by using the general screening model. The same research model is planned to be reached with the data collection form which is created in the research. Findings: When looked at GSL and undergraduate level; except for some internal cases, it was found that the folk minstrelsy and tradition were handled more at the undergraduate level. Furthermore, in general terms, it has been found that both historical and theoretical aspects of folk minstrelsy tradition and music have not been handled sufficiently and not sufficiently used in individual instrument classes at both undergraduate and secondary level. Results: according to the data obtained, it has been concluded that folk minstrelsy and tradition, which is one of the largest sources of traditional Turkish music in Turkey, has not been sufficiently handled in vocational music education institutions and in terms of both theoretical and performance, information about this tradition has not been sufficiently dealt