Müzik öğretmenlerinin mesleki doyumları ile mesleki tükenmişlik düzeylerinin belirlenmesi
An investigation into determining music teachers' job satisfaction and burnout levels
- Tez No: 606585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Bu çalışma, müzik öğretmenlerinin mesleki doyumları ile mesleki tükenmişlik düzeylerinin farklı değişkenlere göre belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu çalışma, tür olarak betimsel türde, model olarak genel tarama modelindedir. Mevcut durumu tespit etmeye yönelik yapılmış bir araştırmadır. Araştırmada müzik öğretmenlerinin tükenmişliğini ölçmek için“Maslach Tükenmişlik Envanteri”, mesleki doyum düzeylerini belirlemek için“Mesleki Doyum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilk olarak, gruplar (cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu) arasındaki farklılığın anlamlılığını tespit etmek için Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Öğretmenlerin kıdemleri üç kategoriden oluştuğu için öğretmenlerin kıdemlerine ilişkin analizler Kruskal Wallis testiyle analiz edilmiştir. Bulgular: Ölçeklerin uygulanmasından elde edilen verilere göre öğretmenlerin mesleki tükenmişlikleri ile mesleki doyumları arasında negatif anlamlı bir ilişki bulunmaktadır yani mesleki tükenmişlik arttıkça mesleki doyum azalmakta, mesleki doyum arttıkça ise mesleki tükenmişlik azalmaktadır. Sonuç: Çalışma sonucunda, mesleki tükenmişlik düzeyinin mesleki doyum ile negatif anlamlı ilişkili olduğu, her iki düzeyin birbirinden bağımsız olarak farklı değişkenler karşısında değişiklik gösterdiği tespit edilmiştir. Kadın ve erkek öğretmenlerin mesleki doyum düzeylerinin birbirine yakın, mesleki doyum düzeyinin eğitim durumuna göre değişiklik gösterememekte olduğu, bekâr öğretmenlerin mesleki doyum düzeylerinin evli öğretmenlere göre daha yüksek olduğu, kıdemleri ne olursa olsun doyum düzeylerinin benzer olabileceği elde edilen sonuçlar arasındadır. Kadın ya da erkek müzik öğretmenlerinin meslek yaşantılarında karşılaştıkları problemlerin ve mesleki tükenmişliklerinin aynı ölçüde olduğu, lisansüstü eğitim almış müzik öğretmenlerinin mesleki tükenmişlik alt boyutlarından olan“Duyarsızlaşmaya”daha az maruz kaldığı, öğretmenlerinin bekâr ya da evli olmaları durumu mesleki tükenmişlik düzeylerini farklılık yaratacak düzeyde etkilemediği, meslekteki kıdemlerinin tükenmişliği etkilemediği elde edilen sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study aimed at determining music teachers' job satisfaction and burnout levels according to different variables. Method: Modelled as general survey, this study is a descriptive study which was conducted to determine the current situation. Maslach Burnout Inventory was used to measure burnout of music teachers. In addition to this measure tool, Job Satisfaction Scale was used for measuring satisfaction. As a first step, Mann Whitney U Test was used to identify the significance of the difference between groups (gender, marital status, educational status). Because the seniority of the teachers consisted of three categories, the analyses of the teachers' seniority were analysed through Kruskal Wallis test. Findings: According to the data obtained from the implementation of the scales, there is a negative relationship between the teachers' burnout and job satisfaction, which means that job satisfaction decreases as burnout increases, on the other hand, burnout decreases as job satisfaction increases. Results: The results reveal that there is a negative significant relationship between the level of burnout and job satisfaction, and that both levels differ independently from each other. Besides, levels of female and male teachers' job satisfaction are close to each other and job satisfaction level doesn't vary according to education level while job satisfaction levels of single teachers are higher than the married teachers and their job satisfaction levels could be similar regardless of seniority. The results show that levels of burnout and problems female and male music teachers encounter in their professional life are the same and music teachers with graduate education are less exposed to“Depersonalization”which is one of the sub-dimensions of burnout. Also, teachers' marital status does not affect the level of professional burnout to make a difference and the seniority in their professions does not affect burnout as well.