Bağlı tüketici kredilerinde bankanın sorumluluğu
Liability of bank in linked consumer credits
  1. Tez No: 606636
  2. Yazar: HAVA YENİCE ÖZGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ İLKAY ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Tez çalışmasının konusu bağlı tüketici kredilerinde bankanın sorumluluğudur. Türk hukukunda bağlı tüketici kredilerine dair yasal düzenleme, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 30. maddesinde yer almaktadır. Buna göre:“Bağlı kredi sözleşmesi, tüketici kredisinin münhasıran belirli bir malın veya hizmetin tedarikine ilişkin bir sözleşmenin finansmanı için verildiği ve bu iki sözleşmenin objektif açıdan ekonomik birlik oluşturduğu sözleşmeyi ifade eder. Bağlı kredilerde, mal veya hizmet hiç ya da gereği gibi teslim veya ifa edilmez ise, satıcı, sağlayıcı ve kredi veren, tüketicinin satış sözleşmesinden dönme veya bedelden indirim hakkını kullanması hâlinde müteselsilen sorumludur.”Kanun hükmünden hareketle, bağlı tüketici kredilerinde bankanın kanundan doğan bir sorumluluk üstlendiği anlaşılmaktadır. Bu kapsamda, tüketicinin kanunda tanınan birtakım seçimlik haklarını kullanması halinde bankanın satıcı veya sağlayıcı ile birlikte müteselsilen sorumluluğu söz konusu olmaktadır. Bankanın müteselsil sorumluluğunun sınırları ise kanun ile belirlenmiş durumdadır. Çalışmamızda bağlı tüketici kredilerinin özelliklerinden yola çıkılarak; bankanın üstlendiği sorumluluğun niteliği, özellikleri, kapsamı ve sınırları incelenmiştir. İncelememizde ilgili yasal düzenlemeler, doktrin, karşılaştırmalı hukuk verileri ve yargı içtihatları bir bütün içerisinde değerlendirilmeye gayret edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is liability of bank in linked consumer credits. In Turkish law, the legislation about linked consumer cedits is regulated in the Law No. 6502 On Consumer Protection, Article 30. According to this:“A linked credit agreement is a credit agreement granted exclusively for the financing of a contract related to the provision of a good or service and these two contracts objectively constitute a commercial unit. Where the goods or services covered by a linked credit agreement are not supplied, or are supplied only in part, or are not in conformity with the contract for the supply thereof, the seller, supplier and creditor are liable severally if the consumer retracts from the contract or exercises the right to discount from the price.”Based on the provision, it is understood that the liability of bank in linked consumer credits is arising from the law. In this context, if the consumer exercises right of choice recognized by the law, the bank has joint liability with the seller or supplier. The limits of the Bank's joint liability are defined by the law. In this study, based on the characteristics of the linked consumer credits, the legal status, the scope and restriction of the liability of bank arising from the linked consumer credit agreement are examined. Throughout the thesis the relevant legislative regulations, doctrine, comperative law data and decisions of judicial authorities is tried to be evaluated as a whole.