Turkish chemical sectoral innovation system: A case study on R&D centers
Türk kimya sektörel yenilik sistemi: Ar-Ge merkezleri durum çalışması
- Tez No: 606635
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEOMAN PAMUKCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez, kimya sektöründe faaliyet gösteren altı Ar-Ge merkezi ile yüz yüze görüşülerek kimya sektörünün yenilik alanını analiz etmeyi amaçlamıştır. İlgili Ar-Ge merkezleri, sektördeki Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerini yürüten en kritik aktörler arasında yer aldıklarından ötürü vaka çalışması için seçilmişlerdir. Kimya sektörü üç alt-sektör üzerinden incelenmiştir: temel kimyasallar, özellikli kimyasallar ve tüketici kimyasalları. Bu çalışmada, kavramsal çerçeve olarak sektörel yenilik sistemi yaklaşımı kullanılmıştır. Söz konusu yaklaşım, bilgi altyapısı ve teknoloji, aktörler ve ağ yapıları ile kurumlar olmak üzere sektörün üç ana yapı taşını inceleyerek sektörün genel bir tasvirini yapar. Bu bağlamda, beşeri sermayenin kimya sektöründeki rolü ve nitelikli işgücünün kimya yenilik sistemine katkısı da incelenmiştir. Bu araştırmada, kimya sanayinin mevcut durumunu sektörel yenilik sistemi kapsamında Ar-Ge merkezlerinin bakış açısından görmek ve alt sektörler arasındaki benzerlik ve farklılıkları daha iyi anlamak için araştırma yöntemi olarak çoklu vaka çalışması tasarımı kullanılmıştır. Görüşmelerin nitel analizi, Ar-Ge merkezleri özelinde ve genel olarak sektörde bazı iyileştirme alanlarını ortaya koymaktadır. Buna göre, kimya sektörel yenilik sisteminin işleyişini pekiştirebilecek yönetim ve politika önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the innovation landscape of the chemical sector in Turkey through face-to-face interviews with six R&D centers operating in the chemical industry. R&D centers are selected for the case study as they are one of the most critical actors conducting R&D and innovation activities in the sector. The sector was investigated within a set of three sub-sectors as follows: basic chemicals, specialty chemicals, and consumer chemicals. In this thesis, the sectoral innovation system (SIS) approach was used as the conceptual framework. The approach provides an overall understanding of the sector in the contexts of three main building blocks, knowledge base and technology, actors and networks, and institutions. The role of human capital in the chemical sector and contribution of qualified labor to chemical innovation system are also examined in this regard. This research uses multiple case study design as a method of inquiry to analyze the current situation of the chemical industry in Turkey in the context of SIS from the R&D centers' point of view and to better understand the similarities and differences between the sub-branches of the chemical industry. Qualitative analysis of semi-structured interviews reveals some areas of improvement in R&D centers as well as the overall sector. Both managerial and policy recommendations that improve the functioning of the chemical sectoral innovation system are proposed accordingly.