GFRP ve çelik donatılı hibrit kirişlerdedonatı sıralamasının eğilme davranışı üzerine etkileri
Effects of reinforcement arrangement onflexural behavior in GFRP and steel reinforced hybrid
- Tez No: 606639
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE BAKIRCI ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
FRP donatılı kompozit malzemeler son yıllarda inşaat sektöründe de yerini almıştır. FRP donatılar da bu malzemelerdendir. Korozif ve manyetik olmamaları, hafiflikleri, yüksek çekme dayanımları bu malzemeleri geleneksel çelik donatıya göre avantajlı kılmaktadır. Ancak FRP donatılar yük altında lineer davranış gösterirler ve aniden koparlar. Akma bölgeleri yoktur ve gevrek davranış gösterirler. Bu ise betonarme de istenmeyen bir durumdur. Çelik ve FRP donatıların avantajlarını bir arada kullanmak amacıyla hibrit kirişler düzenlenmektedir. Bu çalışmada 5 adet kiriş hazırlanmıştır. Bu kirişlerde beton dayanımı, kullanılan çelik ve FRP donatı çapı, donatı kesit alanı, donatıların kesit içerisindeki konumu, yük deplasman davranışı, çatlak gelişimi test edilmiştir. Deney elemanları 150 mm x 300 mm boyutlarında ve 2,05 metre boyutundadır. C30 beton sınıfı kullanılmıştır. Deneyler iki nokta yüklemeli eğilme deneyi olarak yapılmıştır. Deneysel yük deplasman eğrilerinin yanı sıra teorik yük eğrileri de elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
FRP materials has been placed in the construction industry in recent years. FRP reinforcements are also from this material. They are non-corrosive and magnetic, their high weight and high tensile strength make them advantageous over conventional steel reinforcement. However, FRP reinforcements be have linearly underload and rupture suddenly. They do not show yielding behaviour and they are brittle. This is an undesirable case for reinforced concrete. Hybrid beams are arranged to combine the advantages of steeland FRP reinforcement. In this study, 5 beams were prepared. Concrete strength of these beams tested, steel and FRP reinforcement used reinforcement crosssection, reinforcement crosssection, load displacement behavior, crack development. Experimental elements have 150mmx300mm cross section and 2,05 meters in lenght. C30 were used concrete grade. The experiments were carried out as two point load bending experiments and this their behavior were examined. The experimental load displacement curves of all elements theoretical load displacement curves were obtained.