Salvia L. (Lamıaceae) türlerine ait uçucu yağların bazı depolanmış ürün zararlılarına karşı fumigant etkilerinin araştırılması
The investigation of fumigant effects of essential oils of Salvia L. (lamiaceae) species against some pests of stored products
  1. Tez No: 606665
  2. Yazar: NAZLI YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELALETTİN GÖZÜAÇIK, PROF. DR. LEVENT GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Iğdır ilinden toplanmış Lamiaceae familyasına ait Salvia hydrangea DC. ex Bentham, Salvia verticillata L. subsp. amasiaca (Freyn. & Bornm.) Bornm. ve Salvia nemorosa L. bitkilerinin toprak üstü aksamlarından elde edilen uçucu yağların önemli depolanmış ürün zararlısı olan Rhyzopertha dominica (Fabricius, 1792), Oryzaephilus surinamensis (Linnaeus, 1758), Cryptolestes ferrugineus (Stephens, 1831) Tribolium confusum Jacquelin du Val, 1861 ve Callosobruchus maculatus (Fabricius, 1775)'un ergin dönemlerine karşı fumigant etkileri incelenmiştir. Elde edilen yağlar 25±1ºC sıcaklık ve %65±5 orantılı nem koşullarında 5, 10 ve 15 μl/petri dozlarda 3 tekerrür hazırlanmış ve 12, 24, 48, 72 ve 96 saatte ölüm oranlarına bakılarak LC50 ve LC90 değerleri belirlenmiştir. Çalışmalar sonucunda Salvia türlerinden elde edilen uçucu yağların toksisite seviyeleri böceğin ve bitkinin türüne, uygulanan konsantrasyona ve uygulama sonrası zamana bağlı olarak değişmiş ve en yüksek etki S. hydrangea göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study was investigated fumigant effects on adult of important pests of stored products of Rhyzopertha dominica (Fabricius, 1792), Oryzaephilus surinamensis (Linnaeus, 1758), Cryptolestes ferrugineus (Stephens, 1831) Tribolium confusum Jacquelin du Val, 1861 ve Callosobruchus maculatus (Fabricius, 1775) of obtained essential oils above ground of Salvia hydrangea DC. ex Bentham, Salvia verticillata L. subsp. amasiaca (Freyn. & Bornm.) Bornm. and Salvia nemorosa L. from Lamiaceae family of plants collected in Iğdır province. The obtained essential oils of these plants were prepared in 3 replications at 5, 10 and 15 μl / petri doses under 25 ± 1ºC temperature and 65 ± 5% relative humidity conditions. LC50 and LC90 values were determined by looking at the mortality rates at 12, 24, 48, 72 and 96 hours at different times. As a result of the studies, the toxicity levels of essential oils obtained from Salvia species changed depending on the type of insect and plant, the concentration applied and time after application and the highest effect was obtained from S. hydrangea.