Bolu ilinde bazı çayırlık ve ormanlık alanlarda nematod faunası üzerine çalışmalar
Studies on nematode fauna in some meadow and forests areas in Bolu province
- Tez No: 606671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, Bolu ilindeki bazı çayırlık ve ormanlık alanlardaki nematod faunasının tespit edilmesi amacı ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaç için, Bolu ili Abant, Atyaylası ve Aladağ bölgesinde çayırlık ve ormanlık ekosistemlerinden toplam 90 toprak örneklemesi gerçekleştirilmiştir. Alınan toprak örneklerinden ekstrakte edilen nematodların cins düzeyinde teşhisleri yapılarak yoğunlukları tespit edilmiştir. Yapılan araştırma sonucunda 8 takıma, 26 familyaya ait 47 cins düzeyinde nematoda rastlanmıştır. Araştırma alanlarında en fazla fungivor nematod grubu tespit edilmiş olup, bunu sırasıyla bakterivor, bitki parazitleri, predatör ve omnivor nematodların takip ettiği görülmüştür. Ormanlık alanlarda bakterivor ve fungivorların, çayırlık alanlarda ise bitki parazitlerinin daha yoğun olduğu tespit edilmiştir. Alınan toprak örneklerinde rastlanılan bakterivor grubu nematodlar içerisinde en fazla Acrobeloides cinsi nematodları olup bunu sırasıyla bitki parazitlerinden Tylenchus, Helicothylenchus, Basiria cinsleri, takip etmiştir. Bitki paraziti nematodlar içerisinde yer alan“Basiria”Abant'ta; bakterivor grubu içerisinde yer alan“Acrobeloides”Abant ve Atyaylası'nda,“Achramodora”,“Cephalobus”,“Monhysteridae”ve“Plectus”Abant'ta; fungivor grubunda yer alan“Aphelenchoides”Abant ve Atyaylası'nda saptanmamıştır. Bitki paraziti nematodlar içerisinde yer alan“Helicotylenchus”ve“Paratylenchus”çayırlık alanlarda; bakterivor grubu içerisinde yer alan“Acrobeloides”ise ormanlık alanlarda saptanmamıştır. Abant alt bölgesindeki ortalama bakterivor sayısının Atyaylası'ndakinden; fungivor, predatör ve omnivor saysının Aladağ bölgesindekinden daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the nematode fauna in some meadows and forest areas in Bolu province. For this purpose, a total of 90 soil samples were taken from the meadow and forest ecosystems in Abant, Atyaylası and Aladağ regions of Bolu province. After the identification of nematodes extracted from soil samples at genus level, their densities were determined. As a result of the research, 47 genus nematodes belonging to 26 families were found in 8 orders. In the research areas, the most common group was fungivorous nematode group, followed by bacterivorous, plant parasites, predator and omnivorous nematodes, respectively. Bacterivorous and fungivorous, nematodes were found in forest areas while plant parasites were more intense in meadow areas. The most common nematodes in the soil samples were Acrobeloides genus belonging to the bacterivorous group and followed by plant parasites such as Tylenchus, Helicothylenchus, Basiria, respectively. Basiria, one of the plant parasitic nematodes, and Acrobeloides, which belongs in bacterivorous nematodes weren't found in Abant region, and in Abant and Atyaylası regions, respectively. Besides, Achramodora, Cephalobus, Monhysteridae and Plectus in Abant region and Aphelenchoides, which belongs to fungivorous group were not detected in Abant and Atyaylası regions. Helicotylenchus and Paratylenchus in plant parasitic nematodes were not detected in meadow areas while Acrobeloides in the bacteriovous group were not found in forest areas. The average number of bacterivorous in Abant sub-region was found to be higher than Atyaylası, and the number of fungivorous, predator and omnivorous than in Aladağ region.