Anaerobik gut fungus ve bakterilerinin konjuge linoleik asit üretim potansiyellerinin in vitro olarak belirlenmesi
Determination of conjugated linoleic acid production potential of anaerobic gut fungi and bacteria in vitro
- Tez No: 606696
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİN ÖZKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kompleks bir mide yapısı bulunan ruminantlar geniş bir mikrobiyal sisteme sahiptirler. Bu ekosistemin temel elemanlarını bakteri, protozoa, arkea ve fungus oluşturur. Rumen ekosisteminde bulunan bu mikroorganizmalar rumen içerisinde simbiyotik bir yaşam sürerler. Mikroorganizmalar bu mikrobiyal ortamda hayatlarını idame ederken aynı zamanda canlıya yarar sağlayacak bazı fonksiyonel ürünlerin meydana gelmesini sağlarlar. Bu fonksiyonel maddelerden biri olan Konjuge Linoleik Asit (KLA); Anaerobik Gut Fungus (AGF) ve Rumen Bakterilerinin linoleat izomeraz enzimi ile Linoleik Asiti konjuge forma dönüştürmesiyle oluşturulur. Bu çalışmada Neocallimastix sp.(GMLF27), Anaeromyces sp.(GMLF39), Orpinomyces sp.(GMLF41), Ruminococcus albus SY3, Fibrobacter Succinogenes S85, Butyrivibrio fibrisolvens JW11, Prevotella bryantii B14 suşları kullanılmış ve tek başlarına ve kombinasyonlarında KLA üretim seviyeleri araştırılmıştır. AGF'ler de en yüksek KLA üretimi 80 µg/ml LA konsantrasyonun da Orpinomyces sp. (GMLF41) de 6.89 µg/ml ürettiği gözlemlenmiştir. Rumen bakterilerinde ise 40µg/ml LA konsantrasyonda 10.628 µg/ml KLA üretim yaparak en yüksek değeri Prevotella bryantii'nin verdiği gözlemlenmiştir. Bakteri, AGF kombinasyonları incelendiğinde en yüksek KLA üretiminin Orpinomyces sp. (GMLF41)+ Ruminococcus albus SY3 (16.018 µg/ml) da olduğu gözlemlenmiştir. Bütün kombinasyonların en yüksek KLA üretim değeri 40µg/ml LA stok solüsyonda verdiği ve tüm suşların 100 µg/ml LA konsantrasyonda KLA üretimini azalttığı gözlemlenmiştir. Rumen bakteri ve fungusunun gerek bireysel gerekse birlikte KLA biyosentezin de rol oynadıkları bu çalışmada gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ruminants having a complex stomach structure with a large microbial system. It is well known that this ecosystem consist of bacteria, protozoa, archaea, viruses, mycoplasma and fungi. These microorganisms in the rumen ecosystem have a symbiotic life in the rumen. Those microorganisms supply some functional products as either and or side products to host animals when they inhabit in the gastrointestinal tract of that animals. Conjugated Linoleic Acid (CLA), which is one of these functional substances, produced by the linoleate isomerase enzymes of Anaerobic Gut Fungus (AGF) and Rumen Bacteria by converting Linoleic Acid to conjugated form. In this study Neocallimastix sp., Anaeromyces sp., Orpinomyces sp., Ruminococcus albus, Fibrobacter succinogenes, Butyrivibrio fibrisolvens, Prevotella bryantii strains were used to investigate their role alone and with various combinations in CLA production. For AGF' s, the highest CLA formation (6.89 µg/ml) was obtained with Orpinomyces sp.in the present of 80 µg/ml LA concentration. In terms of rumen bacteria, it was observed that Prevotella bryantii gave the highest value by producing 10.628 µg/ml CLA at 40 µg/ml concentration of LA. When the bacteria and AGF combinations were used, the highest CLA formation was observed in Orpinomyces sp. + Ruminococcus albus (16.018 µg/ml). It was determined that in all combinations, the highest CLA production obtained in 40 µg/ml stock solution of LA and all strains reduced CLA production in 100 µg/ml concentration of LA. In the current work, rumen bacteria and AGF have been shown to play a remarkable role in CLA biosynthesis both individually and together.