Bütünleşik ulaşım planlamasında bisikletin yeri: akkent mahallesi (Gaziantep) örneği
The place of bike in integrated transportation planning: The case of Akkent neighborhood (Gaziantep)
  1. Tez No: 606718
  2. Yazar: BURCU KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDEF ERYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Kentlerde yükselen eğitim ve kültür düzeyleri, çeşitlenen ekonomik ve sosyal faaliyetler, artan gelir, refah düzeyi ve otomobil sahipliliği, kent içi ulaşım taleplerinin kentsel nüfustan daha hızlı artmasına yol açmakta, beraberinde motorlu araç kullanımı artmakta ve trafik sorunları yaşanmaya başlanmaktadır. Bunun sonucunda artan bu ulaşım talebi karşılanamamakta ve insan gücüne dayanan yaya ve bisiklet ulaşımı gibi çevreye dost ulaşım türlerinin payı giderek azalmaktadır. Bu nedenle kent içi ulaşım problemlerine çözüm önerisi olarak çevreye dost bir ulaşım türü olan bisiklet kullanımına teşvik edici unsurların geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, kentlerde otomobil kullanımının azaltılmasına yönelik olarak bütünleşik ulaşım planlaması kapsamında bisiklet kullanımının öneminin benimsenmesi, bisiklet ulaşımı ile toplu taşım sistemleri arasında bütünleşmenin sağlanarak otomobil kullanımının azaltılması ve sürdürülebilir kentsel gelişmenin sağlanması amaçlanmaktadır. Bütünleşik ulaşım planlaması ilkeleri doğrultusunda bisiklet ulaşımı ile toplu taşım türlerinin değerlendirilmesi için Gaziantep Kenti Akkent Mahallesinde örneklem alan seçilmiştir. Belirlenen örneklem ve yakın çevresindeki alanın ulaşım sistemine yönelik bilgileri temin edilmiş ve bisiklet ulaşımının bütünleşik planlama ilkeleri doğrultusunda değerlendirilebilmesi için gözlemler ve anketler yapılmıştır. Yapılan gözlemler doğrultusunda Akkent Mahallesinin topografyasının bisiklet ulaşımına uygunluğu, kent merkezi ile erişilebilirliğinin sürdürülebilir ulaşım türleri ile sağlanabilirliği, alanda toplu taşıma sistemlerinin bütünleşik planlama ilkelerine uygunluğu incelenmiştir. Elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda bisiklet ulaşımının toplu taşım sistemleri ile bütünleşmesinin sağlanarak bisiklet kullanımının arttırılmasına ve sürdürülebilir kentsel gelişmenin sağlanmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Rising education and culture levels, diversified economic and social activities, increasing income, welfare level and car ownership increase the number of urban transportation demands in urban areas faster than urban population. Motor vehicle use increases and traffic problems are started. As a result, the increasing demand for transportation cannot be met and the share of environmentally friendly transport types such as pedestrian and bicycle transportation, which are based on manpower, are gradually decreasing. For this reason, it is necessary to develop elements that encourage the use of bicycles, which are environmentally friendly transportation type, as a solution to urban transportation problems. In this study, it is aimed to adopt the importance of bicycle usage in the scope of integrated transportation planning in order to reduce the use of automobiles in cities, to ensure the integration between bicycle transportation and public transportation systems, to reduce the use of automobiles and to ensure sustainable urban development. In line with the principles of integrated transportation planning, sampling was carried out in the city of Akkent in Gaziantep city for the evaluation of bicycle transport and public transportation types. In line with the observations made, the suitability of the topography of Akkent neighborhood for bicycle transportation, the availability of the city center and its accessibility with sustainable transportation types, the suitability of the public transportation systems in the field with the integrated planning principles were examined. As a result of the evaluation of the findings, elements that prevent the integration of bicycle transportation with public transportation systems have been identified and suggestions have been made to increase bicycle use and to ensure sustainable urban development by ensuring integration of bicycle transportation with public transportation systems.