Scaling solutions of N=2 supergravity and holography
N=2 süper kütleçekiminin ölçeklenebilir çözümleri ve holografi
- Tez No: 606731
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DIETER VAN DEN BLEEKEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
4 boyutlu N=2 süperkütleçekim teorisi, Calabi-Yau trifold üzerinde sıkıştırılmış Tip-II sicim teorisinin düşük enerji limitidir ve dyon yükü taşıyan tek-merkezli kara deliklerin çok merkezli bağlı durumlarının konfigürasyonundan oluşan BPS kara deliklerini içermektedir. Hareketsiz olan bu çözümlerin, yükler arasındaki etkileşmeden dolayı içkin bir açısal momentumu vardır. Bu çözüm ailesinin bir alt kümesi olan“ölçeklenebilir çözümler”in merkezleri arasındaki göreceli uzaklık serbestçe ölçeklenebilmektedir. Asimptotik olarak düz olan ölçeklenemeyen durumların tersine, ölçeklenebilir çözümlerin asimptotik geometrisi AdS_2 faktörü içermekte ve açısal momentumu sıfır olmaktadır. AdS_2 uzayzamanın sonsuz uzaklık limitinde“kıvrılma”(twist) olarak adlandırılan S^2 fiberine sahip olduğunu gösterdik. Bu, kara deliğin toplam yük ve toplam dipol momenti tarafından belirlenen bir açısal hızda dönen küre (S^2) olarak düşünülebilir. Açısal momentumun olmadığı durumda, kıvrılma, bu süpersimetrik kara delik ailesi için“topolojik saç”olarak görülebilir ve dolayısıyla farklı kara delik çözümlerini ayırt etmek için yeni bir asimptotik gözlemlenebilir sağlamaktadır. 'Kıvrılma'nın daha iyi anlaşılabilmesi ve süpersimetrik karadeliklerin kuantum teorisindeki potensiyel rolünün anlaşılabilmesi için ölçeklenebilir çözümlerin asimptotik geometrisini S^2 indirgedik. AdS_2 geometrisine sahip 2 boyutlu efektif teoriyi ve kıvrılmayı temsil eden tek bir U(1) ayar alanını elde ettik. Sonuç olarak, kıvrılmanın bu kara deliklerin saçı olma rolünün AdS/CFT benzeşmesi sayesinde açığa çıkarılması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The 4D N=2 SUGRA is the low energy limit of Type II string theory compactified on a Calabi-Yau three-fold. The theory contains BPS black holes with multi-centered configurations consisting of bound states of dyonic single-centered black holes. These stationary solutions have an intrinsic angular momentum originating in electromagnetic interaction between charges. A subset of this family called“scaling solutions”for which the relative distances between centers are constrained“up to a scale”. Contrary to the asymptotically flat non-scaling cases, scaling solutions have an AdS_2 factor in their asymptotic geometry and their total angular momentum vanishes. We showed that the AdS_2 spacetime at far infinity is equipped with an S^2 fiber called a“twist”. It can be thought of as a rotating two-sphere whose angular velocity is determined by the total charge and the total dipole moment of the black hole. In the absence of angular momentum, the twist can be considered as a“topological hair”of this family of supersymmetric black holes. It provides a new asymptotic observable to distinguish different black hole solutions. Moreover, to have a better understanding of the twist and its potential role in a quantum theory of supersymmetric black holes, we S^2 reduced the asymptotic geometry of the scaling solutions. That leads to an effective 2D theory with an AdS_2 geometry and a single U(1) gauge field presenting the twist. Consequently, one would expect the AdS/CFT correspondence to clarify the role of the twist as a new hair of these black holes.