Antibakteriyel özelliğe sahip, UV ışınlarıyla kuruyabilen kaplamaların hazırlanması ve performans özelliklerinin incelenmesi
Preparation of antibacterial, UV curable coatings and investigation of performance properties
- Tez No: 606734
- Danışmanlar: PROF. DR. MEMET VEZİR KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu tez çalışmasında, antimikrobiyal özellikleri gösteren UV ile kürlenebilir kaplama malzemeleri geliştirmeyi amaçlamıştır. GTAC akrilatlandı ve FTIR ve 1H NMR spektroskopisi ile tanımlandı. Farklı içeriğe sahip UV ile kürlenebilir kaplama malzemeleri hazırlandı. Malzemelerin antimikrobiyal aktivitesini belirlemek için inhibisyon zonu yöntemi kullanıldı. Numunelerin ısıl kararlılığı TGA ile değerlendirildi. Hidrofobikliği hakkında bilgi edinmek için numunelerin temas açıları ölçülmüştür. Numunelerin yüzey morfolojisi SEM ile incelenmiştir. Üretilen UV ile kuruyabilen kaplama malzemeleri iyi antimikrobiyal, termal ve yüzey özelliklerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aimed to develop UV curable coating materials showing antimicrobial properties. GTAC was acrylated and characterized by FTIR and 1H NMR spectroscopy. UV curable coating materials with different contents were prepared. Inhibition zone method was used to determine the antimicrobial activity of the materials. Thermal stability of samples was evaluated by TGA. Contact angles of samples were measured to obtain information about their hydrophobicity. Surface morphology of samples was investigated by SEM.Produced UV curable coating materials have good antimicrobial, thermal and surface properties.