Hasta ve sağlıklı çocuk annelerinin evlilik uyumu öz yeterlik algısı ve çocuk gelişimi ile ilişkisi
The relationship between patient and healthy children's mother and marital adaptation self-efficiency and child development
- Tez No: 606741
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDAĞ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma 1-3 yaş arası normal gelişim gösteren; ancak bazı sağlık sorunları nedeniyle hastanede yatan çocuk anneleri ile aile sağlığı merkezine rutin muayeneye getirilen, bir sağlık sorunu olmayan çocuk annelerinin evlilik uyumu, öz-yeterlik algısı ile çocuk gelişimi ilişkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı özellikte olan araştırma Sivas Numune Hastanesi pediatri servisleri ve Mimar Sinan Aile Sağlığı Merkezinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada örneklem seçimine gidilmemiş, evrenin tamamı alınmıştır. Araştırmaya alınma özelliklerini yerine getiren 125 hasta ve normal gelişim gösteren çocuk annesi, 111 sağlıklı ve normal gelişim gösteren çocuk annesi olmak üzere toplam 236 çocuk annesi alınmıştır. Annelere Kişisel Bilgi Formu, Evlilik Uyum Ölçeği (EUÖ), Anne-Babalık Becerilerinde Öz-Yeterlik Ölçeği ve Ankara Gelişim Tarama Envanteri(AGTE) uygulanmıştır. Annelerin % 53'ünün sağlıklı ve normal gelişim gösteren çocuğa,%47'sinin hastanede yatan ve normal gelişim gösteren çocuğa sahip olduğu belirlenmiştir. Annelerin %87,3 'ünün 20-35 yaş aralığında olduğu; %0,4'ü okur-yazar olmadığı, %26,3'ü ilkokul, %29,7'si ortaokul, %26,7'si lise, %16,7'si üniversite ve üstü eğitim aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study shows normal development between 1-3 years; however, it was made to determine the relationship between marital adjustment, self-efficacy perception and child development of mothers who were hospitalized due to some health problems and who were brought to the family health center for routine examination. This descriptive study was carried out in Sivas Numune Hospital pediatrics department and Mimar Sinan Family Health Center. In the study, no sample selection was made and the whole universe was taken. A total of 236 mothers were included in the study, including 125 patients who fulfilled the characteristics of the study and the mother of the child with normal development and 111 healthy and normal child. Personal Information Form, Marital Adjustment Scale (ESS), Self-Efficacy Scale for Parental Skills and Ankara Development Screening Inventory (AGTE) were administered to the mothers. It was determined that 53% of the mothers had healthy and normal developmental children and 47% had hospitalized and normal developmental children. 87.3% of the mothers were in the 20-35 age range; It was determined that 0.4% was illiterate, 26.3% had primary school, 29.7% had secondary school, 26.7% had high school, 16.7% had university or higher education.