Bitlis yöresi pomza taşı ile üretilen kendiliğinden yerleşen hafif betonlarda beton-donatı bağ dayanımının araştırılması
The investigation of concrete-reinforcement bar bond strength of self-compacting lightweight concretes produced with Bitlis region pumice aggregate
- Tez No: 606763
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUSRET BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında Bitlis yöresi Pomza Taşı ile üretilen kendiliğinden yerleşen hafif betonlarda beton-donatı bağ dayanımı araştırılmıştır. Bu amaçla 3 farklı beton çeşidi oluşturulmuştur. Bunlardan ilki, tamamı Bitlis yöresi pomza taşı agregalı olarak tasarlanmıştır. İkincisi, ince agregası doğal nehir agregalı ve kaba agregası Bitlis yöresi pomza taşı agregalı olarak tasarlanmıştır. Sonuncusu ise dayanım özelliklerinin yüksek olması sebebi ile ince agregası doğal nehir agregası, kaba agregası Bitlis yöresi agregası ve fiber takviyeli olarak tasarlanmıştır. Bu 3 ana beton karışımı 4 farklı çapa sahip (10mm, 12mm, 14mm, 16mm) nervürlü donatı ekimi yapılarak çeşitlendirilmiştir. Aynı zamanda su ve hava kürü olmak üzere 2 farklı kür uygulanmıştır. Bu şekilde 24 farklı çeşit beton üzerinde ultrasonik ses geçirgenlik (USG) hızı, basınç dayanım, merkezi çekme deneyleri 4 farklı beton yaşında (7, 14, 28, 90 gün) ve ayrıca 90 günlük kür süresi sonrasında donma-çözünme, yüksek sıcaklık (400, 600, 800 0C) deneyleri uygulanarak merkezi çekme deneyi tekrar uygulanmıştır. Çalışma sonucunda, ince agrega olarak dere kumu, kaba agrega olarak pomza taşı, toz malzeme olarak uçucu kül ve çelik fiber katkı kullanılan beton en yüksek donatı-bağ dayanımı ve basınç dayanımı değerini vermiştir. Uygulanan kür şartlarında ise en yüksek donatı-bağ dayanımı ve basınç dayanımı su kürü numunelerinden elde edilmiştir. Ayrıca kullanılan donatının çapının artmasıyla donatı-bağ dayanımı azalmıştır. Kür süresi arttıkça da donatı-bağ dayanımının arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concrete-reinforcement bond strength of lightweight concretes in Bitlis region Pumice Stone was investigated.For this purpose, 3 different types of concrete were created. The first of these is designed as aggregate pumice stone in Bitlis region. Secondly, its fine aggregate is designed with natural river aggregate and coarse aggregate with Bitlis region pumice stone aggregate. The last one is designed as fine aggregate natural river aggregate, coarse aggregate Bitlis region aggregate and fiber reinforced due to its high strength properties. These 3 main concrete mixes were diversified with 4 different diameter (10mm, 12mm, 14mm, 16mm) ribbed reinforcement. At the same time, water and air curing was applied as 2 different cures. In this way, Ultrasonic Sound Permeability (USG), Compressive Strength, Central Tensile Tests on 24 different types of concrete are obtained from 4 different concrete ages (7, 14, 28, 90 days) and after freezing-thawing, high temperature (400, 600, 800 0c) tests were applied again Central Tensile Test. At the end of the study, river sand as fine aggregate, pumice stone as coarse aggregate, fly ash as powder material and steel fiber additive used gave the highest reinforcement-bond strength and compressive strength values. In the applied curing conditions, the highest reinforcement-bond strength and compressive strength were obtained from water curing samples. In addition, reinforcement-bond strength decreased with increasing diameter of the reinforcement used. It has been observed that the strength of the reinforcement-bond increases as the curing time increases.