Yeni aril floresans moleküllerin sentezi ve sensör olarak iyon tespitinde kullanılması
Synthesis of New Aryl Fluorescence Molecules and Using Ion Detection As Sensor
- Tez No: 606764
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDAR KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasında, tetrafenileten ve hekzafenilbenzen floroforlara uygun reseptör gruplar bağlayarak potansiyel moleküler sensörler sentezlenmiştir. Sonrasında bileşiklerin metal katyonları ve anyonlar ile olan etkileşimlere dayanan sensör uygulamaları gerçekleştirilmiştir. İyonlarla etkileşmesi neticesinde bu bileşiklerin optik özelliklerindeki (absorpsiyon ve floresans özelliklerinde) değişiklikler tespit edilmiş ve kolorimetrik ve floresans sensör moleküller belirlenmiştir. Sonuç olarak ClOˉ, Fˉ, CNˉ ve Fe+3 iyonlarını algılayıcı bileşiklerin sentezleri gerçekleştirilmiştir. Bileşiklerin sensör olabilme özellikleri ve fotofiziksel özellikleri UV-Vis spektrofotometre, floresans spektroflorometre, FTIR spektrometre, 1H NMR titrasyon ve HRMS teknikleri kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, potential molecular sensors were synthesized by linking appropriate receptor groups to tetraphenylethene and hexaphenylbenzene fluorophores. Then, sensor applications based on interactions with metal cations and anions of the compounds were carried out. As a result of interaction with ions, changes in optical properties (absorption and fluorescence properties) of these compounds were determined and colorimetric and fluorescence sensor molecules were identified. Consequently, the synthesis of molecules sensing ClOˉ, Fˉ, CNˉ and Fe+3 ions were performed. Sensitivity and photophysical properties of the compounds were investigated using UV-Vis spectrophotometer, fluorescence spectrofluorometer, FTIR spectrometer, 1H NMR titration and HRMS techniques.