Bala ve Elmadağ yöresi Karaçam (Pinus nigra) ormanlarında zarar yapan Diprion pini (L.) üzerine araştırmalar
Investigations on the damage of Diprion pini (L.) on Pinus nigra forests in Bala and Elmadağ
- Tez No: 606762
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAFES YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
Orman alanlarının verimliliğini azaltan ve sağlığını etkileyen böcekler; Türkiye'de uygun iklim koşullarının sağlanması ve çeşitli bitki türlerinin bulunması nedeniyle yıllarca varlığını sürdürmüşler, bazıları sürekli bazıları da periyodik zararlı olarak ormanlara zarar vermişlerdir. Bu zararlılardan biri olan Diprion pini L. (Hymenoptera: Diprionidae)'de son yıllarda uygun şartların sağlanması sonucunda popülasyonunu artırmış ve orman plantasyonlarında ibreleri yiyerek epidemi yapmaya başlamıştır. Yapılan çalışma da ise D. pini ' nin araştırma bölgesindeki Karaçam (Pinus nigra) ormanlarında yaptığı zarar araştırılmıştır. Çalışma sahasında sözü edilen zararlının popülasyonu periyodik olarak gözlemlenmiş; böceğin yayılışı, biyolojisi, zarar şekli ve miktarı ile ilgili incelemeler yapılmıştır. Bu inceleme sonucuna göre zararlının kışı, ördüğü kokon içerisinde olgun bir larva olarak tamamladığı (Şekil 10), Nisan-Mayıs aylarında kokon içerisinden çıkış yaparak uçtukları görülmüştür(Şekil 9). Ayrıca zararlının yumurta bıraktığı ve bunlardan çıkış yapan larvaların ilk olarak Ağustos, Ekim aylarında görüldüğü, larvaların yiyim yaparak büyümesiyle beraberinde zararının da artış gösterdiği görülmüştür(Şekil 3). Aynı çalışmada, Ekim'in sonlarına doğru D. pini larvalarının ağaçlardan toprağa geçiş yaparak ortalama 10-15 cm kadar derinlere indiği görülmüştür. Toprak altında ördüğü kokon içinde kışı olgun larva olarak tamamladığı ve yıl içerisinde iki kez döl yaptığı görülmüştür (Şekil 10).
Özet (Çeviri)
Insects which affect efficiency of forests and their health have continued their existence for many years due to ensure favorable climate change in Türkey and exist different kinds of plant species, besides some of the insects are harmful constantly, some of them are periodical for forests. One of the harmful ones Diprion pini L. (Hymenoptera: Diprionidae) has increased its population as a result of providing suitable conditions in recent year and has started to make epidemic by earting needles in forest plantations. However, in this reseearch, it is investigated D. pini 's damages in Kaaraçam forests in the research area. It is abserved periodically the population of the mentioned harmful insect in research area; also it is studied about its spread, biology, the ways of damage and amount. Accorrding to this study, it is abserved that the insect has passed the winter in cocoon as a mature larvae, and left cocoon by flying in April-May. Furthermore, it is abserved that the harm insect has avulated and leaving larvaes are abserved first in August-October, not only their growth with nutrition but also their harmful effects. In the some study, it is absserved that D. pini 's larvaes have gone down deep in average 10-15 cm by switching from trees to soil. Finally, it is abserved that the harm insect has passed the winter in its cocoon in the soil as a matured larvae and it is inseminated two times a year.