Endüstriyel atklarin yeniden kullanimi: deri sanayi örneği
Industrial waste reuse: A case of tannnery industry
  1. Tez No: 606774
  2. Yazar: BÜŞRA KONCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET KARAKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüzde biyokütle enerjisi, fosil yakıtlara önemli bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Biyokütle enerji kaynakları enerji üretmek amacıyla farklı süreçler ve prosesler kullanılarak değerlendirilmektedir. Bu amaçla kullanılan karbonizasyon ve piroliz, biyokütlenin inert ortamda ısıtılarak katı ve yoğunlaşmayan gaz ürünlere dönüşmesini sağlayan termokimyasal dönüşüm prosesleridir. Bu çalışmada deri endüstrisi biyokütle atıklarının(deri traş atıkları) 300oC sıcaklığında karbonizasyonu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ürünün termal özellikleri belirlenmiştir. Bu amaçla örneklerin 20oC/dk, 30oC/dk ve 40oC/dk ısıtma hızlarında TGA analizleri gerçekleştirilmiştir. Kinetik parametrelerin hesaplanmasındaCoats-Redfern ve Broido metotlarıkullanılmıştır. Kinetik parametrelerin sıcaklığa bağlı olarak değiştiğibelirlenmiştir. Deri traş atıklarının karbonizasyon ile yakıt performansının iyileştiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, biomass energy has come to the forefront as an important alternative to fossil fuels. Biomass energy feedstocks are applied to generate energy using different processes. In this regard, carbonization, and pyrolysis are the thermochemical conversion processes that thermally degrade biomass in the inert atmosphere into solids and non-condensate gases. In thıs study, the carbonization of biowaste (shaved leather) from leather industry was performed at 300oC. Thermogravimetric (TG) properties of products obtained were determined. In so doing, TG analysis of the samples was conducted using the heating rates of 20oC/min, 30oC/min and 40oC/min. Kinetic reaction parameters were computed using the Coats-Redfern and Broido methods. Estimated kinetic parameters were found to be primarily dependent on temperature regime. The carbonization of shaved leather wastes improved its fuel performance for energy generation.