Cumhuriyet Döneminin gelişim sürecinde Vakko'nun yeri ve önemi
The importance and situation of Vakko during the process of Turkish Republic
- Tez No: 606775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Atatürk'ün şapka ve kılık-kıyafet devrimlerini gerçekleştirmesiyle çağdaş uygarlık yolunda önemli adımlar atılmıştır. Cumhuriyet döneminde yapılan inkılapların etkisiyle 1934 yılında kadın şapkası üreterek doğan Vakko'nun, ardından eşarp ve hazır giyime başlamasıyla bugünkü temelleri atılmış olur. Moda ve sanatı ayrılmaz bir bütün olarak gören Vakko, kurulduğu günden beri hep sanatın içinde yer almış ve yaratıcı koleksiyonlarıyla buna destek vermiştir. Bu çalışmada, Batı'ya yönelen genç bir cumhuriyetin çağdaşlaşma çabaları içinde doğan, gelişen ve günümüzde Türkiye'de çağdaş modanın öncüsü olan Vakko'nun, Şen Şapkadan Vakko'ya uzanan gelişim sürecine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Atatürk's hat and dress reforms laid the foundations for contemporary Turkish civilization. During this period the 1934 reforms relating to women's hat production enabled the Vakko to develop its production further introducing scarves and pret-a-porter. Vakko from its inception supported its creative collections through its involvement with the arts. In this study, it is argued that the young Turkish republics efforts towards westernisation placed Vakko in the vanguard of contemporary fashion. Vakko today is therefore able to extend its development from its origins in Şen Şapka to its contemporary international brand position.