Sağlık turizmi ekonomisi ve sağlık turizmi açısından Diyarbakır ilinin değerlendirilmesi
Healt tourism economy and evaluation of Diyarbakır province in terms of healt tourism
  1. Tez No: 908414
  2. Yazar: MESUT VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT PIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Turizm, bireylerin çeşitli sebeplerle yaşadıkları yerden başka bir bölgeye seyahat etmeleri olarak tanımlanır. Sağlık turizmi ise tıbbi bakım amacıyla gerçekleştirilen seyahatlerdir. Bu tür seyahatler, medikal turizm, termal/spa turizmi, yaşlı turizmi ve engelsiz turizm gibi alt kategorilere ayrılmaktadır. Medikal turizm de kendi içinde dental, estetik, fertilite, bariatri, transplantasyon, kök hücre tedavisi ve ötenazi turizmi gibi dallara ayrılır. Sağlık turizmi, geniş bir yelpazeye sahip olan dinamik bir sektördür ve bir ülkenin ekonomik gelişimine, istihdam ve yatırım olanaklarına büyük katkı sağlar. Liberal iktisat ilkelerine dayalı olarak işleyen bu piyasa, güçlü bir arz ve talep dengesine sahiptir. Sağlıklarına önem veren bireyler talebi oluştururken, yapılan yatırımlar ve hizmet üretimi arzı belirler. Uygun fiyatlandırma, kaliteli hizmet sunumu ve etkili pazarlama stratejileri, sağlık turistlerinin sayısını artırarak rekabet avantajı sağlar. Türkiye, dünya sağlık turizmi piyasasında önemli bir konuma sahiptir. Bunun başlıca nedenleri arasında, Türkiye'deki sağlık hizmetlerinin yüksek kalitesi, fiyatların diğer ülkelere kıyasla daha uygun olması, ulaşımın kolaylığı ve ülkedeki zengin termal tesislerin varlığı sayılabilir. Diyarbakır, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan ve ulaşım açısından avantajlı bir şehirdir. Tarih boyunca önemli bir kavşak noktası olmuştur ve zengin tarihi ve kültürel mirası sayesinde birçok turisti kendine çekmektedir. Ayrıca, gelişmiş konaklama imkanlarına da sahip olan Diyarbakır, sağlık turizmi açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Bu çalışmanın birinci bölümünde turizm kavramı, sağlık turizminin tanımı, çeşitleri, özellikleri ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. İkinci bölümde Türkiye'de sağlık turizmi ve ekonomik etkileri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Diyarbakır ilinin coğrafi konumu, ekonomik özellikleri, Diyarbakır'da turizm ve Diyarbakır'da sağlık turizmi ele alınmıştır. Çalışmanın sonucunda Diyarbakır'ın coğrafi konumu, ulaşım olanakları ve büyükşehir statüsüyle sağlık turizmi için uygun bir şehir olduğu ve bu alandaki olanaklarının geliştirilmesi gerektiği tespit edilmiştir. Bu gelişimin hem şehir hem de ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism is defined as individuals traveling to a region other than where they live for various reasons. Health tourism is travel for medical care. This type of travel is divided into subcategories such as medical tourism, thermal/spa tourism, elderly tourism and disability-free tourism. Medical tourism is also divided into branches such as dental, aesthetic, fertility, bariatrics, transplantation, stem cell therapy and euthanasia tourism. Health tourism is a dynamic sector with a wide range of activities and contributes greatly to a country's economic development, employment and investment opportunities. This market, which operates on the basis of liberal economic principles, has a strong supply and demand balance. Individuals who care about their health create demand, while investments and service production determine supply. Appropriate pricing, quality service delivery and effective marketing strategies provide a competitive advantage by increasing the number of health tourists. Turkey has an important position in the world health tourism market. The main reasons for this are the high quality of health services in Turkey, more affordable prices compared to other countries, ease of transportation and the presence of rich thermal facilities in the country. Diyarbakır is a city located in the Southeastern Anatolia Region of Turkey and is advantageous in terms of transportation. It has been an important crossroads throughout history and attracts many tourists thanks to its rich historical and cultural heritage. In addition, Diyarbakır, which has developed accommodation facilities, has a great potential for health tourism. In the first part of this study, the concept of tourism, definition, types, characteristics and historical development of health tourism are analyzed. In the second part, health tourism in Turkey and its economic effects are discussed. In the third part, the geographical location, economic characteristics, tourism in Diyarbakır and health tourism in Diyarbakır are discussed. As a result of the study, it was determined that Diyarbakır is a suitable city for health tourism with its geographical location, transportation facilities and metropolitan status and that its opportunities in this field should be improved. It is predicted that this development will make significant contributions to both the city and the national economy.