Keban Baraj Gölü Koçkale Avlak sahasından yakalanan Kerevit (Astacus leptodactylus Esch., 1823)'lerin üreme dönemindeki antioksidan parametreleri, gonadosomatik (GSİ) ve hepatosomatik indeks (HSİ) değerlerinin belirlenmesi
Determination of antioxidant parameters, gonadosomatic (GSİ) and hepatosomatic index (HSİ) values in the reproductive period of crayfish (Astacus leptodactylus Esch., 1823) captured from Keban Dam Lake Koçkale hunting area
- Tez No: 606784
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER AKSU, AR.GÖR. FİLİZ KUTLUYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Olgun kerevitler (A. leptodactylus) üreme sezonunda Keban Baraj Gölü'nden pinterlerle avlanmıştır. Laboratuvara getirilen kerevitlerin karapas uzunlukları kumpasla ölçülmüş ve ağırlıkları tartılmıştır. Kerevitler −20°C'de 20 dakika boyunca bekletilerek anestezi edilmişlerdir. Daha sonra, kerevitlere diseksiyon uygulanmış ve karapasları uzaklaştırılmıştır. Üreme sisteminde makroskobik gözlemler yapılmıştır. Bütün üreme sistemi ve testisler tartılmıştır. Vasa deferens (VD) ağırlığı, Gonado-somatik indeks (GSI) ve Testiküler indeks (TI) belirlenmiştir. Dişi bireylerde yumurta sayıları ile yumurta çapı-ağırlığı belirlenmiştir. Hepatopankreas tartıldıktan sonra hepatosomatik indeks belirlenmiştir. Ayrıca, antioksidan parametreleri dişi ve erkek bireylerin gonadlarında belirlenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The mature crayfish (A. leptodactylus) were caughted with pinter at Keban Dam Lake at the breeding season. Carapace lengths of crayfish brought to the laboratory measured by caliper and their weights were weighed. The crayfish were stored for 20 minutes at 20°C and anesthetized. Then the crayfish were dissected and the carapace removed. Macroscopic observations were realized in the reproductive system. All reproductive system and testes were weighed. The Vasa weight (VD), the testicular index (TI) Gonado-somatic index (GI) were calculated. Egg number and diameter-weigh were determined in females. Hepatosomatic index (HSI) were determined after hepatopancreas were weighed. In addition, antioxidant parameters were assessed and compared in gonads of male ve female.