Beton elemanların yanal güçlendirilmesi için kullanılan lif takviyeli polimerlerin durabilite performanslarının belirlenmesi
Determining the durability performance of fiber reinforced polymers for jacketing using lateral strengthening of concrete elements
- Tez No: 606805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, İnşaat Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozit Malzeme Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Yapıların deprem öncesi veya sonrasında onarımı ve güçlendirilmesinde kullanılan tekniklerden biri de taşıyıcı elemanların elyaf takviyeli polimerlerle sargılanmasıdır. Uygun reçine karışımı ile uygulanan bu metotla taşıyıcı elemanların taşıma kapasiteleri artırılmaktadır. Sismik tehlikelere karşıda etkin olarak kullanılan bu yöntemdeki amaç yapı güvenliği artırmaktır. Ancak, özellikle dış ortama maruz kalan yapılar, gündüz ve gece sıcaklık farkları ile donma-çözülme etkilerine maruz kalmaktadırlar. Bu etkiler, yapıların ömrünü negatif yönde etkilemekte, korozyon oluşumunu hızlandırmakta deprem anında yıkım riskini artırmakta ve durabilite problemlerine yol açarak yapı performansını zayıflatmaktadır. Çevresel faktörlerin en aza indirilmesi ve yapı ömürlerine pozitif katkılar yapacağı düşünülen önlemlerin alınması amacıyla, bu çalışma için, C16 ve C25 sınıfında üretilen Ø100x200 mm boyutlarında silindir numuneler hazırlanmıştır. Hazırlanan bu numunelerin üzerine, önceden belli oranlarla ayarlanmış karışım epoksi reçine tek kat olarak sürülmüş ve bazalt elyaf takviyeli polimerlerle yanal güçlendirme uygulanmıştır. Güçlendirme uygulanan numuneler, kademeli olarak her bir sınıftan farklı üçer adet numune alınmıştır. Bu numuneler farklı farklı sınıflar halinde, 25 oC, 60 oC, 100 oC ve 150 oC olmak üzere sabitlenmiş belirli sıcaklıklara 12 saat süresince maruz bırakılmıştır. Uygulanan ısıl işlemin ardından; yapısal performansları, rezonans frekansı, kütle kaybı ve basınç dayanımı gibi testlerle incelenmiştir. Güçlendirme uygulanan diğer numunelerinde benzer yöntemle 25, 30, 60, 90, 120 çevirimlerde donma-çözülmeye maruz bırakılmalarının ardından rezonans frekansı, elastisite modül değerleri, ultrases geçiş hızları gibi yapısal performansları karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu çalışmada, yapılan incelemeler sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmiş sonuçlar sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the techniques used in the repair and strengthening of structures before or after the earthquake is the winding of the carrier elements with fiber-reinforced polymers. The carrying capacity of the carrier elements is increased by this method applied with the appropriate resin mixture. The purpose of this method, which is used effectively against seismic hazards, is to increase building safety. However, especially structures exposed to the external environment are exposed to day and night temperature differences and freeze-thaw effects. These effects negatively affect the life of the buildings, accelerate the formation of corrosion, increase the risk of destruction during an earthquake and lead to durability problems and weaken the building performance. In order to minimize environmental factors and to take measures which are thought to make positive contributions to the life of the buildings, cylinder samples of Ø100x200 mm produced in C16 and C25 class were prepared for this study. On the prepared samples, pre-adjusted proportions of mixed epoxy resin were applied as a single layer and lateral reinforcement was applied with basalt fiber reinforced polymers. Samples with reinforcement were gradually taken from three different samples from each class. These samples were exposed to different fixed temperatures at 25 °C, 60 °C, 100 °C and 150 °C for 12 hours. After the heat treatment applied; structural performances, resonance frequency, mass loss and compressive strength. The structural performances such as resonance frequency, modulus of elasticity, ultrasound transition rates after freezing-thawing in 25, 30, 60, 90, 120 cycles were examined comparatively in the other samples where the reinforcement was applied. In this study, the data obtained from the examinations were evaluated and the results were listed.