Abant alabalığı (Salmo trutta Abanticus), kaynak alabalığı (Salvelinus fontinalis) ve hibritlerinin kuluçka performansı, besin kesesi tüketimi ve larval büyümesi
Hatching performance, yolk sac absorption and larval growth of abant trout (Salmo trutta Abanticus), Brook trout (Salvelinus fontinalis) and their hybrids
  1. Tez No: 606829
  2. Yazar: ZEKERİYA KAVUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DELİHASAN SONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, Abant alabalığı (Salmo trutta abanticus), kaynak alabalığı (Salvelinus fontinalis) ve hibritlerinin kuluçka performansı, besin kesesi tüketimi ve larval büyümesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada sağım, dölleme ve hibridizasyon çalışmaları için 3+ yaşlı Abant alabalığı ve 2+ yaşlı kaynak alabalığı damızlıkları kullanılmıştır. Araştırmada 2511 adet kaynak alabalığı, 994 adet Abant alabalığı, 2791 adet hibrid (♀ Abant alabalığı x ♂ kaynak alabalığı) ve 3644 adet hibrid (♀ kaynak alabalığı x ♂ Abant alabalığı) larvası kullanılmıştır. Döllenme, gözlenme, çıkış, larval yaşama oranları sırasıyla Abant alabalığı için, %99,70, %99,50, %97,68, %98,97, kaynak alabalığı için %99,20, %87,35, %68,97, %71,54 ve hibrid bireyler için (S.t.a. ♀ x S.f. ♂) %99,82, %96,12, %64,18, %56,82, diğer hibrid bireyler için (S.f. ♀ x S.t.a. ♂) %97,26, %14,98, %0,45, olarak tespit edilmiştir. Abant alabalığının kuluçka randımanın diğerlerine göre daha iyi olduğu görülmüştür. Kuru besin kesesi tüketimi değeri en yüksek Abant alabalığında belirlenmiştir. Kese tüketimi Abant alabalığında 28. günde tamamlanırken, kaynak alabalığı ve hibridlerinde 35.
Özet (Çeviri)
In this study, to determine hatching performance, yolk sac absorption and larval growth of Abant trout (Salmo trutta abanticus), brook trout (Salvelinus fontinalis) and their hyrids. 3+ year old Abant trout and 2+ year old brook trout were used for spawning, fertilization and hybridization. 2511 brook trout, 994 Abant trout, 2791 hybrid (♀ Abant trout x ♂ brook trout) and 3644 hybrid (♀ brook trout x ♂ Abant trout) larvae were used in this study. Fertilized, eyeing, hatching and larvae survival rates for Abant trout 99.70%, 99.50%, 97.68% and 98.97%, for brook trout 99.20%, 87.35%, 68.97% and 71.54%, for hybrids (S.t.a. ♀ x S.f. ♂) 99.82%, 96.12%, 64.18% and 56.82% and for other hybrids (S.f. ♀ x S.t.a. ♂) 97.26%, 14.98% and 0.45%, respectively. Abant trout's hatchery efficiency was better than the others. The highest dry yolk sac absorption was determined in Abant trout.