İstanbul ili Anadolu Yakası futbol kulüplerinde oynayan profesyonel futbolcuların; Takıntı, batıl inanç ve düşünce kontrollerinin incelenmesi
Professional football players playing in football clubs in anatolian side of Istanbul; Investigation of obsesion, superstition and thought controls
  1. Tez No: 606830
  2. Yazar: ONUR KAVİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF KARAGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, İstanbul İli Anadolu Yakasında bulunan profesyonel futbol kulüplerinde oynayan futbolcuların; batıl inanç, takıntı ve düşünce kontrollerini belirlemektir. Ortaya konulan bu sonuçların da; yaş, eğitim düzeyi, medeni durum, kardeş sayısı, kaç yıldır lisanslı olarak futbol oynadıkları, kaç yıldır profesyonel oynadıkları, lig seviyesi ve uyruğunuz gibi değişkenler açısından değişip değişmediğini incelemektir. Yöntem: Bu amaç doğrultusunda; Anadolu Yakası'nda bulunan ve profesyonel lig statüsünde mücadele eden 7 takıma bağlı çalışan toplam 233 profesyonel erkek futbolcuya; demografik özelliklerini belirlemek amacı ile araştırmacıların oluşturduğu Kişisel Bilgi Formu, Barut (2008) tarafından Türkçe' ye uyarlanan Sporda Batıl İnanç ve Davranış Envanteri; (Erol, 1990) tarafından geçerlilik ve güvenilirliği yapılan Mausley Obsesif Kompulsif Ölçeği ile Yorulmaz ve Gençöz (2008) tarafından geçerlilik ve güvenilirlik çalışması yapılan Düşünceleri Kontrol Etme Ölçeği kullanılmıştır. Veriler SPSS 25.00 paket programında analiz edilmiş; araştırmada elde edilen veriler ortalama, standart sapma ve yüzde olarak sunulmuştur. Normallik dağılımı Kolmogorov Smirnov testi ile incelenmiş, verilerin normal dağılım gösterdiği bulunmuş ve hipotezlerin test edilmesinde parametrik testler tercih edilmiştir. Korelasyon analizi, İkili grupların karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem T testi, çoklu grupların karşılaştırılmasında ise One Way Anova testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir. İkili grupların karşılaştırılmasında Bağımsız Örneklem T testi, çoklu grupların karşılaştırılmasında ise One Way Anova testi kullanılmıştır. İstatistiksel anlamlılık düzeyi 0.05 olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the players who play in professional football clubs located on the Anatolian side of Istanbul; to determine superstition, obsession and thought controls. These results are also; age, level of education, marital status, number of siblings, how many years they have played licensed football, how many years they have played professionally, whether they have changed in terms of variables such as league level and nationality. Method: For this purpose; A total of 233 professional male football players in the Anatolian side and 7 teams in the professional league. The Personal Information Form, which was formed by the researchers to determine the demographic characteristics, was evaluated by Barut (2008) in Turkish. (Erol, 1990) by the validity and reliability of the Mausley Obsessive Compulsive Scale and Yorulmaz and Gençöz (2008) by the validity and reliability of the study was conducted. Data were analyzed in SPSS 25.00 package program. The data obtained in the study were presented as mean, standard deviation and percentage. Normality distribution was examined by Kolmogorov Smirnov test, data were found to be normal distribution and parametric tests were preferred to test hypotheses. Correlation analysis, Independent Sample T test for comparison of binary groups and One Way Anova test for comparison of multiple groups were used. The statistical significance level was accepted as 0.05. Independent samples T test was used for comparison of binary groups and One Way Anova test was used for comparison of multiple groups. The statistical significance level was accepted as 0.05.