Camaş ve Ahmetli (Fatsa- Ordu) plutonlarının petrolojisi ve jeokronolojisi
Petrology and geochronology of Camas and Ahmetli (Fatsa-Ordu) plutons
  1. Tez No: 606831
  2. Yazar: AYŞE BAMYA MERTTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Sakarya Zonu'nun doğusu, Geç Kretase ve Orta-Geç Eosen periyotları arasında magmatik faaliyetin en yoğun olduğu dönemi yaşamıştır. Bu tez projesi ile, I-tipi jeokimyasal karakterli granitoyidler ile varlığı belirlenen alkalen karakterli Camaş ve Ahmetli plütonları'nın petrolojisi ve jeodinamik evrimleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Plütonlar; siyenit, kuvars monzonit ve monzonit bileşimlidir. LA-ICP-MS zirkon U-Pb metodu ile; plütonun, 69.5  0.6 milyon yıl önce kristallendiği anlaşılmıştır. Mafik mikrogranular anklavları, küçük olmakla birlikte; I-tipi kayaçlardaki kadar yaygın değildir. Kayaçlar, yüksek Zr+Nb+Ce+Y ve düşük Mg# (
Özet (Çeviri)
Sakarya Zone have a huge magmatic activity during Late cretaceous to Middle-Late Eocene periods. In the region, this research Project aims to explain source characteristics and geodynamic setting of the Camas and Ahmetki plutons having spatial relationships with I-type granitoid from the region. The plutons are made up of syenite, quartz monzonite and monzonite with rarely mafc microgranular enclaves which are more common in their I-type equvalents. The LA-ICP-MS zircon U-Pb age data reveal that the pluton crystallized at 69.5  0.6 Ma before. The samples have elevated Zr+Nb+Ce+Y and low Mg# (usually