İntraoperatif spinal kord monitorizasyonu
- Tez No: 60685
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Spinal cerrahi herzaman nörolojik defisit oluşması muhtemel dir Bu nedenle bu komplikasyonlardan korunmak için bazı önlemler alınması gereklidir. Bu yöntemlerin başında da intraoperatif kord monitorizasyonu gelmektedir. Her ne kadar monitorizasyon tekniği konusunda bir fikir birliği olmasa da dünyada en basit ve en güvenli yöntem olması nedeni ile somatosensoriel kortikal evoked potansiel monitorizasyonu yaygın olarak kullanılmaktadır. 1 Gülhane Askeri Tıp Akademisi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalında 1 Ocak 1994 ile 15 Haziran 1997 tarihleri arasındaki dönem içersinde spinal cerrahi uygulanan 64 hastaya intraoperatif spinal kord monitorizasyonu yapılmıştır. Bizde monitorizasyon için SCEP' i kullanıldı. 64 hastadan 1 hastada gerçek pozitif 1 hastada yalancı pozitif diğerleri gerçek negatif sonuçtur. Bu sonuçlar literatürde belirtilen oranlardan daha başarılıdır. Şu an için en ideal monitorizasyon yöntemi SCEP monitorizasyonu olsa bile %100 sensitif ve %100 spesifik bir teknik değildir. Kullandığımız bu monitorizasyon yönteminin bize kazandırdığı tecrübeler doğrultusunda en ideal monitorizasyon konusundaki çalışmalarımız devam edecektir. 52
Özet (Çeviri)
SUMMARY Norologic deficit is always probable in spinal operation. Because of this some protections should be taken to defend from these complications, intraoperative spinal cord monitoring takes the first step from these methods. Although there is no sameness about this opinion in monitoring technique, Somatosensoryl cortical evoked potentials ( SCEPs) are being used widespreadly, for being the easiest and the most trusty method in the world. intraoperative spinal cord monitoring had been done to 64 patients who were applied operation between 1st Jan.1994 and 15 th.June.1997 in Gülhane Military Medical Academy and Orthopeadics and Traumathology Clinics. One patient of 64 is true positive, one patient of 64 is untrue positive and the others are true negative result. These results are more successful than the proportions which are stated in literature. Even the most ideal monitoring technique is SCEP monitoring, it is not 100 % sensitive and 100 % spesific technique. Our works about the most ideal monitoring will continue through the experiences that we gained. 53