İntraoperatif omirilik SCEP monitörlemesi
- Tez No: 86336
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
VI. ÖZET Omurilik monitörlemesi, omurilik ve omurga cerrahisi sırasında morbiditeyi azaltmak için kullanılan yaygın bir izlem şeklidir. Amaç: cerrahi sırasında bir uyarı mekanizması oluşturmak ve zararlı olabilecek bir manevranın erken dönemde tamnıp düzeltilebilmesinin sağlanmasıdır. Her ne kadar monitörizasyon tekniği konusunda bir görüş birliği olmasa da, en basit ve en güvenli yöntem olması nedeni ile somatosensorial kortikal uyarılmış potansiyellerin (SCEP) monitörizasyonu, yaygın olarak kullanılmaktadır. Gülhane Askeri Tıp Akademisi Nöroşirurji Kliniğinde, 5 Nisan 1998 ile 11 Haziranl999 tarihleri arasındaki dönemde, spinal cerrahi uygulanan yüksek riskli 20 hastaya intraoperatif spinal kord monitörizasyonu yapıldı. Kliniğimizde intraoperatif spinal kord monitörizasyonu için median ve tibial SCEP modaliteleri kullanıldı. Nöromonitörizasyonla ilgili tüm sorunlar henüz tam olarak çözülebilmiş değildir. Ancak yine de nörolojik defısit riski yüksek olan omurilik ve omurga ameliyatları sırasında, elektrofızyolojik monitörleme cerrahiyi yönlendirip; riskleri azaltmada değerli bir yöntemdir. Gelişebilecek nörolojik defısitin sonuçlan göz önüne alındığında, bu yöntemin ne kadar önemli olduğu anlaşılabilir. 55
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The spinal cord monitoring is a widespread observing method to lower the morbidity during the spinal surgery. The aim is to establish a warning mechanism and to provide the detection and the correction of the possible hazardius maneuvers in early stage during the surgery. Although there isn't any agreement on the monitoring technique, the SCEP is widespread used because of it's simplest and safest feature. Between April 5, 1998 and June 11, 1999, the intraoperative spinal cord monitoring is used on the highest risky 20 patients in whom the spinal surgery was performed in the department of Neurosurgery, GAT A. All of the problems of neuromonitoring have not been solved yet. But, meanwhile, the electrophysiological monitoring is a valuable method to direct the surgery and to reduce the risk during the spinal cord and vertebrae operations with the high risk of neurological deficit. When the significance of the possible neurological deficit accounted, the importance of this method, can be well understood. 56