Sezaryen operasyonlarında genel ve rejyonel anestezi uygulamalarımızın maternal ve neonatal etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the maternal and neonatal effects of OUR general and regional anesthesia practices in cesarean section operations
  1. Tez No: 805179
  2. Yazar: DERYA KAPLAN TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KAYACAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Çalışmamızda sezaryen operasyonlarındaki rutin anestezi uygulamalarımızın anne ve yenidoğan üzerindeki sonuçlarının ve bu sonuçlara etkiyen faktörlerin belirlenmesi ve rutin uygulamalarımızın bilimsel verilerle karşılaştırılması, varsa eksik yönlerimizin ortaya konulması ve giderilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Haziran 2019-Haziran 2021 tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde acil/elektif sezaryen ile doğum yaptırılan 483 gebe dahil edildi. Tüm gebelerin demografik verileri, ilave sistemik hastalıkları, uygulanan anestezi teknikleri ve gelişen komplikasyonlar kayıt altına alındı. Tüm olguların sezaryen endikasyonu, varsa ilaç tedavileri ve aciliyet kategorisi kaydedildi. Tüm olgulara rutin hemodinamik monitörizasyon uygulandı ve 5. 10. 15. 20. 30. dakikalarındaki KAH ve SAB, DAB, OAB ölçümleri kaydedildi. Ayrıca, cilt insizyonu ve uterin insizyon ile bebek çıkımı arasındaki süre, intraoperatif hipotansiyon, bradikardi, bulantı-kusma olup olmadığı kaydedildi. Umblikal kord kan gazları, 1. ve 5. dakika APGAR skorları kaydedildi. Yenidoğan ve annenin yoğun bakım gereksinimi ve mortalitesi takip edildi. Perioperatif kanama ve yönetimindeki cerrahi müdahaleler, kan ve kan ürünleri replasmanı kaydedildi. Bulgular: Genel ve rejyonal anestezi grupları arasında demografik veriler açısından anlamlı fark saptanmadı (p>0,05). Çalışmaya alınan gebelerde preeklampsi/eklampsi oranı %14,5; plasenta anomalileri oranı %9,7; fetal nedenlerden mekonyumla doğum oranı %1,2; fetal distres oranı % 9,7; mükerrer sezaryen oranı %52.2 olarak bulundu. Olguların %71,80'ni term gebelik iken %28,20'nı preterm gebelik oluşturmaktaydı. Preeklampsili gebelerin %54,3'ü orta şiddetli iken, %45,7'si şiddetli preeklampsi idi. Bunların %4,3'ünde konvülsiyon, %1,4'ünde serebral hemoraji, %5,7'ünde renal yetmezlik, %15,7'sinde karaciğer enzim yüksekliği, %1,4'ünde DIC, %8,6'sında HELLP Sendromu ile birlikte idi. Olguların rejyonel anestezi oranı (%62,7) genel anestezi oranına göre (%37.3) daha yüksekti ve gebelerin %57,5'ine ise spinal anestezi uygulanmıştı. Sezaryenlerin %37,1'i acil, %62,9'u elektif olarak gerçekleştirildi. Hem acil hem de elektif sezaryenlerde rejyonal anestezi oranı daha yüksekti. Term gebelerde preterm gebelere göre rejyonal anestezi oranı daha yüksek iken, plasenta anomalileri, mekonyumla doğum, fetal distres durumlarında genel anestezi uygulama oranı rejyonal anesteziye göre daha yüksek bulundu. Genel anestezi grubunda; bazal KAH değerlerine göre 5.dakikadaki artış ve 20. 30.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, it was aimed to determine the results of our routine anesthesia applications in cesarean section on mothers and newborns and the factors affecting these results, to compare our routine applications with scientific data, and to reveal and eliminate our deficiencies, if any. Materials and Methods: A total of 483 pregnant women who had an emergency/elective cesarean delivery at Akdeniz University Medical Faculty Hospital between June 2019 and June 2021 were included in the study. Demographic data, additional systemic diseases, applied anesthesia techniques and developing complications of all pregnant women were recorded. Cesarean section indication, drug treatments, if any, and urgency category of all cases were recorded. Routine hemodynamic monitoring was applied to all cases and HR and SAP, DAP, MAP measurements at the 5th, 10th, 15th, 20th and 30th minutes were recorded. In addition, the time between skin incision and delivery, the time between uterine incision and delivery, intraoperative hypotension, bradycardia, nausea-vomiting were recorded. Umbilical cord blood gases, 1st and 5th minute APGAR scores were recorded. The need for intensive care and mortality of the newborn and mother were followed up. Perioperative bleeding and surgical interventions in its management, blood and blood product replacement were recorded. Results: There was no significant difference between general and regional anesthesia groups in terms of demographic data (p>0.05). In pregnant women included in the study; the rate of preeclampsia/eclampsia was 14.5%, the rate of placental anomalies was 9.7%, the rate of birth with meconium due to fetal reasons was 1.2% and the fetal distress rate was 9.7%, the rate of repeated cesarean section was 52.2%. While 71.80% of the cases were term pregnancies, 28.20% were preterm pregnancies. While 54.3% of the pregnant women with preeclampsia were moderately severe, 45.7% had severe preeclampsia. Convulsions in 4.3%, cerebral hemorrhage in 1.4%, renal failure in 5.7%, elevated liver enzymes in 15.7%, DIC in 1.4%, HELLP syndrome in 8.6% of these pregnant women had. The regional anesthesia rate (62.7%) of the cases was higher than the general anesthesia rate (37.3%), and spinal anesthesia was applied to 57.5% of the pregnant women. 37.1% of cesarean sections were performed urgently and 62.9% were performed electively. The rate of regional anesthesia was higher in both emergency and elective cesarean sections. While the rate of regional anesthesia was higher in term pregnants than in preterm pregnants, the rate of general anesthesia was found to be higher in cases of placental anomalies, meconium delivery and fetal distress compared to regional anesthesia.