Çocuklarda unilateral inguinal herni operasyonlarında ilioinguinal/iliohipogastrik ve sakral bloğun peroperatif ve postoperatif analjezik özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of preoperative and postoperative analgesic properties of ilioinguinal/iliohypogastric and sacral block in pediatric unilateral inguinal hernia operations
- Tez No: 271621
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET MAHLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, inguinal herni operasyonu uygulanacak olgularda ilioinguinal/iliohipogastrik ve sakral bloğun peroperatif ve postoperatif analjezi özelliklerinin ve kan şekeri üzerine etkilerinin karşılaştırılması planlanmıştır.Araştırma inguinal herni uygulanan 1 ? 8 yaş arası, ASA I ? II risk grubunda olan ve çalışmada yer alması ebeveynleri tarafından kabul edilen 60 hastada gerçekleştirildi. Hastalar rastgele iki eşit gruba ayrıldı. Tüm hastalara indüksiyonda % 50 O2 + % 50 N2O içinde % 8 konsantrasyonda sevofluran ile yeterli anestezi derinliği sağlandıktan sonra yaşına ve kilosuna uygun LMA yerleştirildi. Standart monitörizasyon uygulanan hastalara açılan venöz yoldan 8 mL/kg idame sıvıları verildi. Grup S `de transsakral epidural blok için lateral dekübit pozisyonuna alınan hasta S2-3 aralığından serum fizyolojik yardımıyla direnç kaybı metoduyla epidural aralık belirlendikten sonra tek seferde % 0,25 izobarik bupivakain'den 0,7 mL/kg (maksimum 20 mL olacak şekilde), grup i'de IL/IH sinir bloğu için supin pozisyonda operasyon olacak taraftaki spina iliaka anterior superiorun 2 cm medial 2 cm kranieli iğne giriş noktası olarak belirlenerek ucu künt periferik blok iğnesi ile çift fasya delme hissi tekniğiyle % 0,25 izobarik bupivakainden 0,7 ml/kg verildi. Hastaların idamesinde % 40 O2 + % 60 N2O ile 1,2 MAK-sevo 10.dk'ya kadar sürdürüldü. Her iki bloktan 10 dk sonra N2O kapatılarak medikal havaya geçildi. MAK-sevo değeri 0,7'e kadar düşürüldü. İntraoperatif KAH, SAB, DAB, OAB, MAK-sevo değerleri, postoperatif APDS ve CHEOPS skorları kaydedildi. Operasyon sırasında KAH ve SAB'da kontrol değerin % 20'sinden fazla yükselmesi ve postoperatif dönemde ise APDS?5 ve CHEOPS?10 olması yetersiz analjezi olarak yorumlanarak intraoperatif dönemde medikal hava yerine N2O verilmesi, postoperatif dönemde ise hastane içerisinde gözlem sırasında fentanil veya taburculuk sonrasındaki dönemlerde ise parasetamol süspansiyon verilmesi planlandı.Yapılan istatiksel analiz sonucunda benzer tanımlayıcı özelliklere sahip gruplar arasında intraoperatif dönemde KAH ve KŞ arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmazken, SAB, DAB, OAB parametrelerinde transsakral epidural grubunda (Grup S), endtidal MAK sevofularan parametresinde ise IL/IH sinir bloğu grubunda (Grup İ) anlamlı olarak düşük sonuçlar gözlemlendi. Her iki gruptaki hastaların tamamında intraoperatif dönemde yeterli analjezi sağlandı. Postoperatif analjezi sürelerine bakıldığında gruplar arasında anlamlı fark bulunmazken, yirmidört saatlik zaman dilimdeki ek analjezik ihtiyaçları incelendiğinde 8. ve 12. saat'te IL/IH sinir bloğu grubunda daha az olarak belirlendi. Postoperatif analjezi değerlendirme skalalarına bakıldığında CHEOPS skalası aynı saat diliminde APDS skalasına göre daha fazla pozitif sonuç verirken bu farklı pozitif sonuçların aynı saat dilimlerinde ek analjezik almalarına bakıldığında bu farklı pozitif sonuçla korelasyon göstermediği gözlemlendi. Bu farklı sonuçların CHEOPS skalasının daha fazla emosyonel durumu ölçen sorulardan oluştuğu nedeniyle ortaya çıkabileceği ve sonuçta klinik olarak her iki skalanın birbirlerine üstünlerinin olmadığı kanısına varıldı.Sonuç olarak; peroperatif ve postoperatif etkin analjezi yönünden motor blok yapma olasılığının minimal olması, transsakral epidural ve kaudal bloğa göre daha kolay uygulanabilirliğinin olması nedeniyle inguinal herni, kord kisti ve hidrosel gibi aynı dermatomları etkileyen inguinal cerrahilerde IL/IH sinir bloğun güvenli bir şekilde kullanılabileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate preoperative and postoperative analgesic properties of ilioinguinal/iliohypogastric and sacral block for inguinal hernia operations.The study evaluated 60 patients aged between 1-8 in ASA risk group I-II, after written aprooval of parents. Patients were divided into two groups equally. After reaching an adequate anesthethical state/depth with 8 % sevoflurane in 50 % O2 + 50 N2O induction, appropriate LMA for their age and weight was placed. Patients were monitored with standard methods and fluids were given with a dose of 10 mL/kg iv. For group S, patient has been positioned as lateral decubitus and were received 0.7 mL/kg epidural (20 mL max.), 0.25 % bupivacaine at the S2-3 level , for group i, patient has been in supin position and were received 0.7 mL/kg epidural, 0.25 % bupivacaine with peripheral block needle blunt type of the needle at the 2 cm medial and 2 cm cranial with respect to anterior superior iliac spine as the double pop technique. Patients were maintained with 40 % O2 and 60 % N20 with 1.2 MAC Sevoflurane about 10 minutes. N20 shutted down and medical air has been used 10 minutes after 2 blocks. MAC Sevoflurane decreased to 0.7. Intraoperative HR, SAP, DAP, MAP, MAC Sevoflurane values and postoperative APDS and CHEOPS scores were recorded. It was read as inadequate analgesia that HR and SAP values has increased 20 % above control value during operation and APDS?5 and CHEOPS?10 after operation so it was planned to give patient N20 instead of medical air during operation and to give patient fentanyl and paracetamol after operation.There were no significant differences in HR and blood suger paramaters among groups got similar definitive characteristics during operations but it was observed that there is a significant decreasing in SAP, DAP, MAP of group S and MAC Sevoflurane significant decreasing in group I. There was provided adequate analgesia for all patients in both groups during operation. There were no significant differences among groups about postoperative analgesia periods. Patients from IL/IH nerve block group (group I) need for less additive analgesia at 8th hour and 12th hour over 24 hour period. CHEOPS scale gave more positive results than APDS scale in same time shares. But the positive results were not correlated with additive analgesia. It is convinced that the differences in results of scales are related to emotional questions of CHEOPS and one is not superior to other.As a result, IL/IH nerve block can be safely used in inguinal operations that effect a common dermatoma like inguinal hernia, cord cyst and hydrosel since the risk of motor block is minimal in terms of peroperative and postoperative analgesy and it?s easier to apply compared to epidural and caudal block.