Yeni geliştirilen türbülatörlerin ısı değiştiricilerinde ısıl verim ve basınç kaybı üzerindeki etkisinin deneysel olarak araştırılması
Experimental investigation of the effect of newly developed turbulators on heat efficiency and pressure loss in heat exchangers
- Tez No: 606867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Nüfus yoğunluğu, hızlı kentleşme ve teknolojik gelişmeler enerji talebini artırmaktır. Mevcut enerji kaynaklarının tükenme ihtimali, insanları yeni enerji kaynakları aramaya yöneltmiştir. Bunun yanı sıra var olan enerji kaynaklarının mümkün olduğunca verimli kullanılması önem arz etmektedir. Enerji verimliliğinde dikkate alınması gereken konulardan biri de türbülatörlerdir. Endüstride, ısı değiştiricilerinde kullanılan türbülatörler, ısı transferinde iyileşmeler sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, yeni tasarlanan türbülatörlerin kullanım alanlarındaki sayısının ve diziliminin verimliliği nasıl etkilediğini belirlemektir. Bu doğrultuda sabit yüzey sıcaklığına sahip bir ısı değiştirici içerisine farklı sayı ve dizilimde yeni tasarlanan türbülatörler yerleştirilmiştir. Isı değiştiricisinin farklı noktalarından giriş-çıkış sıcaklıkları, basınç, debi, hız ölçümleri alınmıştır. Bunların ısıl verim, basınç kaybı, sürtünme faktörü, etkinlik, ekserji kayıp oranı, NTU değerleri üzerine etkisi incelenmiştir. Deney sonuçlarına türbülatör sayısının artması ile göre ısıl verim, basınç kaybı ve sürtünme faktöründe artışlar gözlemlenmiştir
Özet (Çeviri)
Population growth, rapid urbanization and technological advances is to increase the energy demand. The possibility of existing energy resources' depletion has led people to look for new energy sources. In addition, it is important to use the existing energy resources as efficiently as possible. One of the issues to be considered in energy efficiency is also turbulators. In the industry, turbulators used in heat exchangers provide improvements in heat transfer. The aim of this study is to determine how number and sequences in usage areas of newly designed turbulators affects the efficiency. In this respect, newly designed turbulators of different numbers and sequences are placed into having constant surface temperature a heat exchanger. Input-output temperatures, pressure, flow, velocity measurements were taken from different points of heat exchanger. The effect of these on thermal efficiency, pressure loss, friction factor, efficiency, exergy loss rate, NTU values were investigated. According to the experimental results, increases in thermal efficiency, pressure loss and friction factors were observed with increasing number of turbulators.