Seyahat acentasında çalışan işgörenlerin homofobi düzeyleri ve eşcinsel bireylerle birlikte çalışma niyetleri
Relationship between homophobia levels ang intent to work together with homosexuals among travel agency employees
- Tez No: 606868
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA TAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Kadınlar, engelliler, çocuklar ve heteroseksüellikten farklı cinsel yönelime sahip bireyler dünya nüfusunun ortalama yarısını oluşturmakla birlikte, diğer birçok azınlık grup gibi ayrımcılığa maruz kalmaktadır (Öner, 2015: 556). Çalışma hakkı, Anayasa'da (49.Madde) her vatandaşa verilmiş bir hak olarak tanımlanmasına rağmen eşcinsel bireyler iş yerinde dışlanma ve ayrımcılık gibi istenmeyen durumlarla karşılaşabilmektedir (Kılıçarslan ve Akkuş, 2016: 38). Turizm endüstrisinin önemli bir bileşeni olan seyahat acentaları açısından durumun ne olduğu tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışma ile birlikte sözü edilen durumun seyahat acentalarında kendini nasıl gösterdiği anlamaya ve açıklanmaya çalışılmıştır.Çalışmada, seyahat acentasında çalışan işgörenlerin homofobi düzeyleri ve eşcinsel bireylerle birlikte çalışma niyetleri ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini Türkiye Seyahat Acentaları Birliğine (TÜRSAB) kayıtlı seyahat acentalarında çalışan işgörenler, örneklemini ise Hatay ilinde faaliyet gösteren acenta çalışanları oluşturmaktadır. Verilen bilgilerden hareketle bu araştırmanın amacı, Hatay ilinde faaliyet gösteren seyahat acentalarında çalışan iş görenlerin homofobi düzeyi ile eşcinsel bireylerle çalışma niyeti ilişkisini araştırmaktır. Araştırma kapsamında, 206 kişiye ulaşılmış; bu kişilere Hudson ve Ricketts Homofobi Ölçeği (HRHÖ) ve çalışma hayatında eşcinsellerle uyum ölçeği uygulanmıştır. Katılımcılar, Hatay ilinde faaliyet gösteren seyahat acentalarında çalışan işgörenler oluşmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda, elde edilen veriler istatistik programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, eşcinsellerle sosyal etkileşim boyutu ile eğitim durumu arasında anlamlı farklılık olduğunu ortaya koymaktadır. Bireylerin eşcinsel veya biseksüel cinsel yönelime sahip bireylerle sosyal etkileşimde bulunup bulunmamaları homofobi düzeyleri üzerinde etkili olabilir. Eşcinsellerle çalışmayı kabullenme boyutu cinsiyete göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Sonuçlara göre kadın çalışanların çalışma hayatında eşcinsellerle olan uyum düzeyi erkek çalışanlara göre daha yüksektir. Aynı şekilde yine seyahat acentalarında çalışan işgörenlerin, eşcinsellerle çalışmayı kabullenme boyutu eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık göstermektedir. Sonuçlar incelendiğinde doktora mezunu katılımcıların diğer eğitim düzeyinde bulunan seyahat acentası çalışanlarına göre yüksek ortalamaya sahip oldukları bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Women, people with disabilities, children and individuals with sexual orientation different from heterosexuality make up an average half of the world's population but are exposed to discrimination like many other minority groups (Öner, 2015: 556). Although the right to work is defined in the Constitution (Article 49) as a right granted to every citizen, homosexual individuals face unwanted situations such as exclusion and discrimination at work ( Kılıçarslan and Akkuş, 2016: 38). It is not known exactly what the situation is for the travel agents , an important component of the tourism industry . This study together with the travel agencies it is tried to understand and explain how it manifests itself.In this study, travel on the agency employees' working levels of homophobia and gay individuals working relationships with intentions were investigated. Research studies the universe of Turkey Travel Agencies Union (TÜRSAB) registered travel in agency employees who work while operating in the province of Hatay sample of the agents constitutes employees. The aim of this study is to investigate the relationship between homophobia level and intention to work with homosexual individuals of the employees working in travel agencies operating in Hatay. Within the scope of the research, 206 people were reached; The Hudson and Ricketts Homophobia Scale (HRHS) andhomosexual harmony scale were applied to these individuals. Participants are composed of employees working in travel agencies operating in Hatay . For the purpose of the study, the data obtained were analyzed using SPSS statistical program. The results reveal that there is a significant difference between social interaction dimension and education level with homosexuals. Whether or not individuals interact socially with individuals with homosexual or bisexual sexual orientation may have an impact on homophobia levels. The extent of accepting to work with homosexuals differed significantly by gender. According to the results, the level of compliance of female employees with homosexuals in working life is higher than male workers. Likewise , the size of the acceptance of working with homosexuals among the employees working in travel agencies shows a significant difference according to the education level. When the results were examined, it was found that the doctoral graduates had a higher average than the other travel agency employees at the other education level.