Hizmetkar liderliğin kurumsal kültürün üzerindeki etkisinin incelenmesi
- Tez No: 606916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Değişen ve Gelişen Dünyada hangi kimlik ve inanca sahip olduğu, dünyanın neresinde yaşadığı, hangi sektörde çalıştığı fark etmeksizin her insan değişimin etkisi altındadır. Çağımızın insanı bu açıdan kurumsal, zihinsel ve duygusal yönlerden kendisini baskı altında hissetmektedir. Kurumların başarıya ulaşmaları ancak çalışanların kurumla bütünleşmelerine ve özveriyle çalışmaları konusunda yeterince motive edilmelerine bağlıdır. Kurumsal kültür, kurumun çalışanları tarafından kabul görmüş ve onları bir arada tutma özelliğine sahip davranışlar, değerler, tutumlar ve normların bir toplamı olarak kuruma bağlılık düzeyini arttırmakta, yönetsel etkinliği ve kurumsal başarıyı sağlamaktadır. Çalışanları belli amaç doğrultusunda harekete geçiren güçlü liderlere, kurumsal kültür değerlerinin devam ettirilmesinde önemli görevler düşmektedir. Liderlerin bu görevleri yerine getirirken fedakarca çalışmaları ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada, literatürde liderlikle ilgili kuramlar ve çalışmalara, kurumsal kültür türleri ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu çalışmanın amacı, hizmetkar liderliğin kurumsal kültür üzerindeki etkisi ölçülmektir. Bu amaç doğrultusunda tasarlanan araştırma özel bir belgelendirme firmasında çalışan 266 personel üzerinde gerçekleştirilmiştir. Anket sonuçları faktör analizi, korelasyon ve regresyon analizleri ile incelenmiştir. Veri toplama aracı ankettir. Araştırmanın bulguları şöyledir; Hizmetkar liderliğin kurumsal kültürü pozitif yönde anlamlı etkilediği, hizmetkar liderliğin güçlendirme boyutu kurumsal kültürü pozitif yönde etkilediği, hizmetkar liderliğin tevazu boyutu kurumsal kültürü pozitif yönde etkilediği, hizmetkar liderliğin sorumlu yöneticilik boyutu kurumsal kültürün klan boyutunu pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Hizmetkar liderliğin affetme, hesap verebilirlik, otantiklik, geride durma ve cesaret boyutları kurumsal kültürü etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Every person is under the influence of change regardless of which identity and belief he has in our changing and developing world, where he lives and where he works in the world. In this respect, people of our age feel under pressure from institutional, mental and emotional aspects. The success of institutions depends only on the integration of the employees and their motivation to work with devotion. Corporate culture increases the level of commitment to the organization as a sum of the behaviors, values, attitudes and norms that are accepted by the employees of the organization and which have the characteristic of keeping them together, and ensures the managerial effectiveness and corporate success. Strong leaders, who mobilize employees for a specific purpose, have important duties in carrying on corporate culture values. The self-sacrificing work of the leaders in performing these tasks comes to the forefront. In this study, theories and studies about leadership are given information about the types of institutional culture in the literature. In addition, the effect of servant leadership on corporate culture was tried to be measured. For this study purpose, the research has been realized on private certification company with 266 personnel. The results of the survey were analyzed by factor analysis, correlation and regression analysis. The method of the study is based on the cause and effect relationship and includes hypothesis. The data collection tool is the questionnaire. The findings of the research are; It was seen that servant leadership positively affected the corporate culture, the strengthening dimension of the servant leadership positively affected the clan dimension of the corporate culture, the modesty dimension of the servant leadership positively affected the clan dimension of the corporate culture, and the responsible management dimension of the servant leadership positively affected the clan dimension of the corporate culture. The dimensions of forgiveness, accountability, authenticity, standing behind and courage of servant leadership did not affect the clan dimension of corporate culture.