Nüveyrî'nin Nihâyetü'l-Ereb Fî Funûni'l-Edeb adlı eserinin edebî açıdan incelenmesi
A literary examining on the Nihâyetü'l-Ereb Fî Funûni'l-Edeb's by Nüveyrî
- Tez No: 606933
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN AKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Memlûklü devletinin siyasî, sosyal, ilmi ve kültürel durumu, bu dönemde yaşamış olan en-Nüveyrî'nin hayatı ve tek eseri olan Nihâyetü'l-Ereb'i edebî açıdan incelenmiştir. Eserin ansiklopedik özelliğine ve muhtevasına dikkat çekilmiştir. Edebi eser olan Nihâyetü'l-Ereb'in nesir ve şiir yönüne eğildiğimiz çalışmamızda, Nüveyrî'nin eseri kaleme alırken izlediği metodun üzerinde durulmuş, Nüveyrî'nin eseri yazarken kullandığı kaynaklar verilmiş hem İslam dünyasında hem de batıda Nihâyetü'l-Ereb'ten istifade edenlere ve faydalanma biçimlerine vurgu yapılmıştır. Anahtar Kelimeler Arap Edebiyatı, en-Nuveyrî, Nihâyetü'l Ereb
Özet (Çeviri)
(ARIKAN ANGI, Serap, a literary examining on the Nihâyetü'l-ereb fî funûni'l-edeb's by Nüveyrî, Master's Thesis, Isparta, 2019.) ABSTRACT In this study Mameluke' political, social and cultural situation; en-Nuveyri who had lived in this age and his only work Nihayetü'l-Ereb was examined in a literary sense. Also encyclopaedical feature and content of the work was pointed out. We emphasized over the prose and poetry direction of Nihayetü'l-Ereb', it is a literary study. And we examined method of the Nüveyri writing. Also it has focused in this study on da his resources which used in his work. Then it is mentioned to users of the Nihayetü'l-Ereb and thier wording in İslamic and westren World. Keywords Arabic Literature, en-Nuveyri, Nihayetü'l Ereb