Görsel iletişimde göstergebilimsel analiz; Lego afişleri çözümlenmesi örneği
Semiotic analysis in visual communication; Lego posteranalysis example
- Tez No: 606935
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADEM YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İşaretlerle ve semboller aracılığıyla iletişim sağlamaya çalışan insanoğlu, sesleri simgeleyen şekiller yaratmış ve bugünün alfabelerinin temelini atmıştır. İnsanoğlu için büyük önem taşıyan bu noktadan sonra, öğrenme süreci kolaylaşmış, kültürün ve insanlığın gelişimi için ciddi farklılıklar ortaya çıkmıştır. Yazı yazabilmek ve bunları çoğaltabilmek insan için, iletişimin bambaşka bir alanını keşfetmesine neden olmuştur. Görsel iletişim, grafik iletişiminin temelleri de binlerce yıl içinde gerçekleşen evrim neticesinde atılmıştır. Göstergebilimde konu, günlük etkinlikler kapsamında görülen dili de kapsar şekilde her çeşit iletişim faaliyetlerinde yer alan gösterge dizgelerinin değerlendirilmesidir. Böyle düşünüldüğünde göstergenin ifadesi, kişilerin beraberce yaşamalarından kaynaklanan ve birbirleriyle anlaşmak için oluşturdukları ve kullandıkları doğal bütün iletişim yollarıdır. Gösterge, kendinden başka şeylere gönderme yapan, duyularla anlaşılabilecek bir şeydir ve en önemlisi de varlığının, kullanıcıların bir gösterge olarak onu benimsemelerine bağlı olmasıdır. Bu çalışmada görsel iletişim ve göstergebilim konularına detaylıca değinilecektir. Çalışmanın uygulama bölümünde Lego afişlerinin göstergebilimsel analizi yapılarak çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Human beings who try to communicate with signs and symbols have created shapes that symbolize sounds and laid the foundation of today's alphabets. After this point, which is of great importance for human beings, the learning process has been facilitated and serious differences have emerged for the development of culture and humanity. The ability to write and reproduce them has led to the discovery of a completely different field of communication for human beings. The foundations of visual communication and graphic communication were laid as a result of the evolution that took place in thousands of years. In semiotics, the topic is the evaluation of indicator systems involved in all kinds of communication activities, including the language seen in daily activities. When considered in this way, the expression of the indicator is all natural ways of communication that are formed and used by people to live together and to understand each other. The indicator is something that can be understood by the senses, referring to something other than itself, and most importantly, its existence depends on the adoption of it as an indicator. In this study, visual communication and semiotics will be discussed in detail. In the application part of the study, semiotic analysis of Lego posters was analyzed.