İstanbul'da meydana gelen trafik kazalarının coğrafi bilgi sistemi destekli mekânsal analizi
Geographical information system supported spatial analysis of traffic accidents in Istanbul
- Tez No: 606937
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Trafik, Accidents, Traffic
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Dünyada meydana gelen trafik kazaları nedeniyle yüz binlerce insan hayatını kaybetmektedir. Bu tablo her ülkenin problemi haline gelmiştir. Ülkelerde ve insanlarda maddi ve manevi olarak kayıplara neden olan kazaların belirli alanlarda çok tekrar ettiği görülmektedir. Kazaların daha sık oluştuğu bu alanların hızlı ve sağlam verilere dayanılarak tespiti büyük önem taşımaktadır. Kaza sıcak noktalarının (hot spot) belirlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması zorunlu hale gelmiştir. Mekânsal bilişim teknolojilerinde ortaya çıkan gelişmeler ile birlikte farklı alanlarda uygulamaları giderek artan Coğrafi Bilgi Sistemleri'nin (CBS), adli olayların mekânsal değerlendirmelerinde kullanımı yaygınlaşmaktadır. CBS, mekânsal verileri elde etme, arşivleme ve işleme, bu verilerin analizi yoluyla veriye ilişkin yeni bilgiler ortaya çıkarma ve üzerinde çalışılan bilgileri haritalar ve grafikler ile sunma amacıyla yararlanılan yazılım, donanım ve uygulamalar bütünüdür. Çalışma kapsamında İstanbul'da meydana gelen ve son bir yıl içinde Adli Tıp Kurumu İstanbul Trafik İhtisas Dairesi'ne intikal eden trafik kazalarının raporlarından faydalanılarak İstanbul'un trafik kazalarında sıcak noktalarının belirlenmesi ve veri analiz raporunun oluşturulması amaçlanmıştır. Adli Tıp Kurumu İstanbul Trafik İhtisas Dairesi tarafından 1 Ocak 2017-31 Aralık 2017 tarihleri arasında oluşturulan trafik raporlarından elde edilen mekânsal veriler öncelikle sıcak noktaların belirlenmesi için CBS destekli olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hundreds of thousands of people die because of traffic accidents in the world. This chart has become the problem of every country. It is seen that the accidents that cause physical and moral losses on countries and people are repeated in certain areas. It is of great importance to identify these areas where accidents occur more frequently based on fast and firm data. It has become necessary to identify the hot spots and take essential preventions. With the developments in spatial information technologies, Geographic Information Systems (GIS) is becoming more and more widespread in spatial evaluations of forensic events. GIS is a collection of software, hardware and applications used to capture, archive and process spatial data, to reveal new information about the data through analysis of these data and to present the information studied with maps and graphs. The aim of this dissertation is to determine the hot spots of traffic accidents in Istanbul and to create a data analysis report by taking advantage of the reports of traffic accidents that have been carried out in Istanbul within the last year and which have been transferred to the Istanbul Traffic Specialization Department of the Forensic Medicine Institute. Spatial data obtained from traffic reports generated by the Istanbul Traffic Specialization Department between January 1, 2017 and December 31, 2017 were primarily evaluated by GIS for the determination of land points.