Polislerde iş doyumu ve kuruma aidiyet ile mobbing arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between job satisfaction and organizational commitment and mobbing of police officers
- Tez No: 606938
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BELMA GÖLGE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İş yerinde maruz kalınan mobbing davranışları bireysel olarak çalışanın özellikle ruh sağlığı olumsuz etkilerken, örgütsel anlamda da iş verimliliğinin düşmesine sebep olmaktadır. Bu ve bunun gibi pek çok olumsuz sonuç sebebiyle mobbing günümüz iş dünyasında sıklıkla sözü edilen bir kavram halini almıştır. Pek çok özel ve kamu kurumu çalışanları üzerinde mobbing ile ilgili çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmada ise Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde görev yapmakta olan polislerin konu ile ilgili algıları temel araştırma nesnesidir. Bu araştırmanın amacı mobbing algısının polislerin iş doyumu ve örgütsel bağlılıkları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu kapsamda 2018 yılında gerçekleştirilen bu araştırmaya katılan toplam gönüllü personel sayısı 1547 kişidir. Katılımcılara 'Demografik Bilgi Formu', 'Mobbing Algı Ölçeği', 'Minnesota İş Doyumu Ölçeği' ve 'Örgütsel Bağlılık Ölçeği' uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, erkek polislerin kadın polislere, 39 yaş ve altı polislerin 40 yaş ve üzeri olanlara, bekârların evlilere, eğitim seviyesi yüksek olanların düşük olanlara göre mobbing algı ölçeği puanları anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur. Polislerin iş doyum ölçeği puanlarının cinsiyete ve medeni duruma göre, örgütsel bağlılık ölçeği puanlarının ise yaş ve hizmet yılı değişkenlerine göre anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca, polislerdeki mobbing algı ölçeği puanlarının artışının hem iş doyumu hem örgütsel bağlılık ölçeklerinin puanlarında anlamlı düzeyde düşüşüne sebep olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç, polis teşkilatının konuyu dikkate alması ve konu ile ilgili düzenlemeler yapması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The mobbing behaviors that are exposed in the workplace affect the mental health of the employee individually, while it also decreases the work efficiency in the organizational sense. Due to this and so many negative consequences, mobbing has become a commonly mentioned concept in today's business world. Various research on mobbing has been carried out on private sector and public institution employees. In this study, the perceptions of the police who are working within the General Directorate of Security are the main research object. The aim of this study is to reveal the effect of mobbing perception on the satisfaction of the police and organizational commitment. The total number of voluntary personnel participating in this survey in 2018 is 1547. The participants were given“Demographic Information Form”,“Mobbing Perception Scale”,“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“Organizational Commitment Scale”. Data obtained from the study were analyzed by using SPSS 21.0. According to the results of the study, male police officers were found to have significantly higher scores on mobbing perceptions than female policemen, those aged 40 years than under, and those single ones than married ones, and those with higher levels of education than lower were found to have significantly higher scores on mobbing perceptions. According to the gender and marital status of the police job satisfaction scale scores, the scores of the organizational commitment scale were significantly different according to the age and service year variables. In addition, it was reported that the increase in mobbing perception scale scores resulted in a significant decrease in both job satisfaction scale and organizational commitment scale scores. This result indicates that The Police Organization should take the issue into account and make some arrangements regarding the issue.