İstanbul ili silivri ilçesi lise öğrencilerinde internet bağımlılığı düzeyinin ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of internet addiction prevalance and related factors among high school students in silivri district of İstanbul
- Tez No: 606952
- Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM ERGİNÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı İstanbul ili Silivri ilçesi lise öğrencilerinde internet bağımlılığı prevalansını saptamak ve internet bağımlılığı ile ilişkili demografik ve sosyoekonomik faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, kesitsel tipte bir araştırma olup İstanbul ili Silivri İlçesinde liseye giden 1412 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Çalışmanın verileri Kasım 2017 ile Ocak 2018 tarihleri arasında toplanmıştır. Çalışmada öğrencilere sosyodemografik özellikleri ve internet kullanımı dair bilgileri içeren anket ve Young İnternet Bağımlılığı Ölçeği uygulandı. Bulgular: Katılımcıların %18,5'inde PİK saptandı (erkeklerde %17,2; kadınlarda %19,8). PİK, aile geliri yüksek olanlarda daha fazla görülmekteydi (p:0,004). Fen Lisesinde okuyan öğrencilerde, haftada 2 gün ve daha fazla fiziksel aktivite yapanlarda, ayda en az bir kez kitap okuyanlarda PİK'in daha az görüldüğü bulundu (p: 0,034; 0,002;
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The aim of this study was to determine the prevalence of internet addiction and related demographic, socioeconomic factors in high school students in Silivri, Istanbul. Material and Methods: This cross-sectional study conducted on 1412 high school students in Silivri district of Istanbul. Socioeconomic characteristics, internet usage characteristics and Young Internet Addiction Test were applied to participants. Findings: PIU was found in %18,5 of the participants (%17,2 in men, %19,8 in women). PIU was more common in students who has higher income family (p:0,004). PIU was found less common in students who studying in Science high scholl, read book less than a month and doing physical activity less than twice a week (p:0,034; 0,002;