Süt ineklerinde prepartum dönem serum kalsiyum, magnezyum ve potasyum düzeylerinin postpartum performans ve süt kompozisyonu üzerine etkileri
Effects of prepartum serum calcium, magnesium and potassium levels on postpartum performance and milk composition of dairy cows
- Tez No: 606951
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SERBESTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma prepartum serum Ca, Mg ve K düzeyi ve laktasyon sayısının postpartum canlı ağırlık, vücut kondisyon skoru, süt verimi, postpartum 120. gün toplam süt verimi, süt kompozisyonu ve kompozisyonla ilişkili verimler üzerine etkisini belirlemek için yürütülmüştür. Çalışmada Siyah Alaca ırkı 89 baş inek kullanılmıştır. İneklerin prepartum (-4, -3, -2 ve -1. haftalar) serum Ca, Mg ve K düzey ortalamaları (±standart sapma) sırasıyla 2.10±0.15 mmol/l, 1.24±0.19 mmol/l ve 5.04±0.57 mmol/l saptanmıştır. Her bir mineral için bu ortalama değerlerden daha az konsantrasyona sahip olanlar düşük daha fazla konsantrasyona sahip olanlar ise yüksek olarak gruplandırılmıştır. Ayrıca, çalışmaya alınan inekler laktasyon sayısına göre 1. 2. ve ≥3 (3, 4, 5, 6, 7 ve 9 laktasyonlu inekler) laktasyon şeklinde sınıflandırılmıştır. Çalışma tesadüf blokları (3 laktasyon sayısı bloğu ve bu bloğun içinde her mineralin düşük ve yüksek düzeyleri) deneme deseninde yürütülmüştür. Prepartum 4. haftadan başlayarak postpartum 8. haftaya kadar haftalık olarak bireysel canlı ağırlık ve vücut kondisyonları skorları alınmıştır. Ayrıca, günlük süt verimleri alınmış ve haftada 1 gün sabah ve akşam sağımından alınan süt örneklerinde kompozisyon analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda prepartum serum Ca ve K konsantrasyonları sırasıyla
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine effects of serum Ca, Mg, and K levels and parity on postpartum body weight, body condition score, milk yield, total milk yield at 120 days postpartum, milk composition and yields (fat yield, protein yield, 4% fat corrected milk, and fat and protein corrected milk yield). Eighty nine Holstein cows were used. Prepartum (-4, -3, -2, -1 weeks) serum mean concentration of Ca, Mg, and K were determined as 2.10±0.15 mmol/l (mean±standart deviation), 1.24±0.19 mmol/l ve 5.04±0.57 mmol/l, respectively. Cows were divided into three parity blocks (1. 2. and ≥3) and mean serum mineral concentration (low group and high group) within the parity blocks. Invidiual body weight and body condition score were measured between prepartum -4 weeks through postpartum 8 weeks. Also, milk yields were recorded daily for all cows after calving and milk samples were collected from individual cows weekly and analyzed for total solids, fat, crude protein, casein, lactose, MUN. In conclusion, total milk yield at 120 days postpartum was increased and postpartum performance was improved when serum Ca ve K levels were