TÜRK ÇAY VARYETELERİNİN ITS MARKIRLARI İLE TANIMLANMASI
DETERMINATION OF GENETIC DIVERSITY OF SOME TURKISH TEA VARIETIES USING ITS RDNA SEQUNCES
  1. Tez No: 606990
  2. Yazar: ÖMER AKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞABAN BERİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışma, Türk orijinli 6 çay varyetesi ile Gürcistan ve Azerbaycan orjinli birer genotip olmak üzere, toplam 8 çay genotipin arasındaki genetik benzerliği belirlemek için ITS rDNA moleküler belirteç teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çay varyetelerindeki genetik farklılığı tespit etmek için ITS1-5,8S-ITS4 gen bölgeleri PZR yöntemiyle çoğaltıldı ve DNA dizi analizine tabi tutuldu. Elde edilen diziler, tür içi varyasyonu görebilmek amacıyla CLUSTAL-W programı aracılığıyla çakıştırıldı. MEGA5.0 programı ile de filogenetik soy ağacı çizildi. Bu dendograma göre en yüksek benzerlik Ardeşen ve Derepazarı arasında elde edildi. Diğer genotiplerden en uzak genotipin Hamzabey olduğu görüldü. Kolhida ve Azerbaycan genotipinin Türk çay genotipleri ile birlikte konumlanması, coğrafi ayrılığın ve şartların geçen süre içerisinde ITS rDNA gen bölgesinde bir farklılığa yol açmadığını göstermektedir. Çalışma sonucunda çay varyetelerinin belirlenmesinde ITS rDNA belirteçlerinin kullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine of genetic diversity of 8 tea varieties originated from Turkey using ITS rDNA marker techniques. We used ITS4 and ITS5 primers to obtain ITS1-5.8S-ITS2 regions of these tea varieties. In order to detect genetic differences in tea varieties, ITS1-5,8S-ITS4 gene regions were amplified by PCR method and subjected to DNA sequence analysis. The resulting sequences were overlapped via the CLUSTAL-W program to see the in-species variation. Phylogenetic family tree was drawn with MEGA5.0 program. The highest similarity was obtained between Ardeşen and Derepazarı with 100%. Hamzabey was the most distant genotype from other genotypes. The fact that the Kolhida and Azerbaijani genotypes are among the Turkish tea genotypes indicates that geographical separation and conditions have not led to a difference in the ITS rDNA gene region over time. In this research, ITS rDNA sequence analysis was succesful for determining genetic similarity between tea varieties.