Fen bilimleri öğretmenlerinin yaşam becerileri ve yaşam becerilerinin öğretim programındaki yerine ilişkin görüşleri
Science teachers' perceptions about life skills and views on application of life skills
- Tez No: 606989
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZİHAN URSAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Fen Bilimleri öğretim programına 2013 yılında yapılan güncelleme çalışmaları ile yeni bir beceri alanı olan yaşam becerileri dâhil edilmiştir. Programda yaşam becerilerinin kazanımlara nasıl entegre edileceği, ne tür etkinlikler içinde kullanılacağı veya hangi kazanımın hangi yaşam becerisi ile veya tam tersi olarak hangi yaşam becerisinin hangi kazanımla verileceği ayrıntılı olarak ifade edilmemiş, bunun kararı öğretmene bırakılmıştır. Tamamen yeni bir uygulama olan bu durum karşısında hızlı karar vererek, programın gerekliliğini en iyi şekilde ortaya koymanın ise öğretmenler açısından zorlayıcı bir süreç olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle bu çalışmada mesleki deneyim yılları 15-26 arasında değişen dokuz (4 kadın, 5 erkek) Fen Bilimleri öğretmeninin yaşam becerileri hakkındaki düşünceleri, tercih ettikleri yaşam becerileri ile belirlenen kazanımlar çerçevesinde her bir kazanımın tek tek hangi yaşam becerileri ile işlenebileceğine yönelik görüşleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Özel durum desenine göre gerçekleştirilen çalışmada veri toplama aracı olarak yarı-yapılandırılmış mülakat formu ile kazanım değerlendirme formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda öğretmenlerin yaşam becerileri hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları, en fazla analitik yaşam becerilerinin geliştirilmesi üzerinde durdukları, yaşam becerilerini bilinçli ve programlı olarak değil, tesadüfen kullandıkları belirlenmiştir. Öğretmenlerin belirlenen kazanımları en fazla analitik düşünme ve karar verme becerileri ile ilişkilendirdikleri tespit edilmiştir. Bu çalışma alanda görev yapan öğretmenler için programda çok fazla açıklama getirilmeyen yaşam becerilerini nasıl kullanacaklarını görebilmeleri ve kendi uygulamalarına entegre edebilmeleri açısından faydalıdır.
Özet (Çeviri)
Turkish Science Course Curriculum was updated in 2013 with inclusion of a new skill area, life skills. These life skills are analytical thinking, communication, decision-making, creative thinking, entrepreneurship, and teamwork. However, it is not obvious for teachers how to associate life skills to curriculum outcomes, to use what kind of activities to able to issue life skills, or vice versa. This difficult desicion is left to teachers. It is thought that teachers are confronting with a very challenging process by making snap desicions to put the necessity of the programme in the best way. Therefore, in this study, nine (4 female, 5 male) Science teachers' views about life skills and preferred life skills are tried to revealed. Besides it is tried to find out how teachers pair life skills with determined programme outcomes Conducted as a case study design, in this study, semi-structured interview form and acquisition evaluation form were used as data collection tool. According to the data obtained, it was determined that the teachers are lack of knowledge about life skills. They mostly focus on developing analytical life skills, they used life skills by chance, not consciously and programmatically. It was found that teachers pair the determined gains with analytical thinking and decision making skills at most. This study is useful for teachers working in the field to see how to use life skills that are not explained in the program in detail and to integrate them into their own practices.