Autonomous field scanning, target detection and tracking via UAV
İnsansız hava aracı ile otonom olarak alan tarama, hedef tespiti ve takibi
  1. Tez No: 606992
  2. Yazar: EREN SİVRİTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE CİHANBEĞENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnsansız hava araçlarının kullanımı her geçen gün daha fazla önem kazanmakta ve bu teknoloji hızla gelişmektedir. Özellikle savunma sanayisinde insansız hava araçlarının kullanımına yönelik önemli bir eğilim bulunmaktadır. Buna ek olarak arama-kurtarma, takip, zirai, harita, fotoğrafçılık, hobi veya başka amaçlar için kullanılmak üzere de insansız hava araçları geliştirilmektedir. İnsansız hava araçlarının kazandığı popülerliğe paralel olarak son yıllarda hızla gelişen bir diğer alansa yapay zeka teknolojisidir. Yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte otonom sistemler birçok alanda yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. İnsansız hava araçları da bu alanlardan bir tanesidir. Görüntü işleme teknolojisini ve otonom sistemleri kullanmak zaman kazandıran, olası insan hatalarını önleyen ve daha düşük maliyetli bir yöntem olduğu için bu teknolojiye olan talep her geçen gün artmaktadır. Artan talep ve ortaya çıkan ürünün faydaları göz önüne alınınca bu alan daha fazla bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Literatür araştırmalarında hedef tespiti ve takibi ile alakalı çok sayıda bilimsel çalışma olsa da otonom olarak istenilen hedefi arayarak tespit ve takip eden sistemlere yönelik çalışmaların sayısı çok da fazla değildir. Bu tezin amacı ağırlık, uçuş süresi ve maliyet olarak etkin bir insansız hava aracı üretmek ve bu insansız hava aracını tanımlanan hedefi belirlenen alanda otonom olarak arayacak, tespit edecek ve takip edecek bir algoritma ile birleştirerek oluşturulan sistem aracılığıyla gelişen ve büyüyen bu araştırma alanına katkıda bulunmaktır. Tez kapsamında görüntü işleme ve insansız hava aracı kontrolü olmak üzere iki ana başlık altında çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of unmanned air vehicles is becoming more and more important and this technology is developing rapidly. There is a significant trend towards the use of unmanned aerial vehicles, especially in the defense industry. In addition, unmanned aerial vehicles are being developed to be used for search and rescue, tracking, agricultural, mapping, photography, hobby or other purposes. In parallel with the popularity of unmanned aerial vehicles, artificial intelligence technology is another area that has been developing rapidly in recent years. With the development of artificial intelligence technology, autonomous systems have been widely used in many fields. Unmanned aerial vehicles are one of these areas. As image processing technology and autonomous systems are time-saving, prevent human errors and are more cost-effective, demand for this technology is increasing day by day. Given the growing demand and the benefits of the resulting product, this area has been the subject of more scientific research. Although there are many scientific studies related to target detection and tracking in literature researches, there are not many studies related to detection and tracking systems by searching autonomously for the desired target. The aim of this thesis is to produce an unmanned aerial vehicle that is effective in terms of weight, flight time and cost and to contribute to this research field which is developed and grown by means of a system which is created by combining this unmanned aerial vehicle with an algorithm that will autonomously search, detect and follow the defined target in the identified area. Within the scope of the thesis, two main topics, image processing and unmanned aerial vehicle control, were studied.