M. tuberculosis ilaç duyarlılığının Löwenstein-Jensen ve Middlebrook 7HIO besiyerinde proportion metod ile karşılaştırmalı olarak araştırılması
The Comperative investigation of the M. tuberculosis drug resistance in Löwenstein-Jensen and Middlebrook 7HIO mediums by the proportion metod
  1. Tez No: 60700
  2. Yazar: AHMET YILMAZ ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET SANİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET M.TUBERCULOSİS İLAÇ DUYARLILIĞININ LÖWENSTEİN-JENSEN VE MİDDLEBROOK 7H10 BESİYERİNDE PROPORTİON METOD İLE KARŞILAŞTIRMALI OLARAK ARAŞTIRILMASI Ahmet Yılmaz ÇOBAN, Yüksek Lisans Tezi Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun, Eylül 1997 İnsanlığın en eski dertlerinden biri olan tüberküloz, ülkemiz için de büyük bir problem olarak güncelliğini korumaktadır, özellikle dirençli vakaların sayısındaki artış gelecek için büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Böyle bir tehlikenin varlığına rağmen hala rutin olarak kullanılabilecek güvenli, ucuz ve standardize edilmiş bir yöntem mevcut değildir. Çalışmada; Lowenstein- Jensen (LJ) ve Middlbrook 7H10 besiyeri kullanılarak proportion metod ile 50 hastada karşılaştırmak duyarlılık testleri yapılmıştır. Tüm hastalarda tek, ikili, üçlü ve dörtlü ilaca direnç oranlan karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Çalışmada; toplam direnç oranlan LJ besiyeri test sonuçlarında daha yüksek bulunmuş olup, en yüksek oran %32 ile streptomisine karşı gözlenmiş, rifampisin direnci ise %26 olarak bulunmuştur. Middlebrook 7H10 besiyeri test sonuçlanna göre ise, daha düşük direnç oranlan gözlenmiş olup, en yüksek %8 ile etambutole karşı bulunmuştur. LJ besiyeri test sonuçlanna göre, hastalann %48'i tüm ilaçlara duyarlı iken, Middlebrook 7H10 besiyeri test sonuçlanna göre tüm ilaçlara duyarlılık %90 bulunmuştur. Sonuç olarak; LJ ve Middlebrook 7H10 besiyeri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Aynca, ülkemizde olduğu gibi, bizim yaptığımız çalışmada da yüksek antitüberkülo ilaç direnci gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE COMPERATTVE INVESTIGATION OF THE M.TUBERCULOSIS DRUGS RESISTANCE IN LOWENTEIN-JENSEN AND MIDDLEBROOK 7H10 MEDIUMS BY THE PROPORTION METHOD Ahmet Yılmaz ÇOBAN, M.Sc. Thesis University ofOndokuz Mayıs Samsun, September 1997 Tuberculosis, one of the oldest problems of the humanity, is also a current problem for our country. Especially, the increase in resistant cases is a risk for future. Although there is such a danger, we still do not have safe, cheap, and standardized method which can be used routinly. In this study, the susceptibility tests were carried out in 50 patients by the proportion method using Lowenstein- Jensen (LJ) and Middlebrook 7H10 mediums. Single, double, triplet and quartet drug resistance ratios in all patients were investigated comperatively. In this study, the total resistance ratios were found higher in LJ medium, the highest ratio, 32%, was observed against streptomycin and the resistance against rifampicine was found 26%. According to the Middlebrook 7H10 medium test result, lower resistance ratios were observed, the resistance against ethambutol was found 8%, being the highest. While according to the LJ medium test result, 48% of the patients were resistant against all drugs, the resistance against all drugs according to the Middlebrook 7H10 medium test result was found as 90%. As a result, a significant difference was found between LJ and Middlebrook 7H10 mediums. In addition, a high antituberculous drugs resistance was observed in this study as it is the case in our country.