Yöremizde izole edilen mikobakteri suşlarının anti-tüberküloz ilaçlara karşı in-vitro duyarlılığının araştırılması
Investigation of in vitro susceptibilities of mycobacteria strains isolated in our region against anti-tuberculosis
- Tez No: 230288
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE ESİN AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Tüberküloz(TB); modern tanı, tedavi ve kontrol yöntemlerine rağmen tüm dünyada önemli bir sağlık problemidir. Bugün dünya nüfusunun %32'si tüberküloz basilleri ile infekte olup, her yıl 9 milyon kadar insan da bu hastalığa yakalanmaktadır. İnfeksiyon oranları tüm dünyaya göre azalıyor gibi görülse de (26/100000, 2003) yine de ülkemiz orta derece de insidansa sahip ülkeler arasında yer almaktadır. Yüksek tüberküloz insidansının en önemli nedenlerinden birisi yaygın kullanılan antibiyotikler karşı hızla gelişen dirençtir, İlaç direnci ve çoklu ilaç direnci monoterapi, yetersiz ilaç tedavisi ve ulusal tüberküloz kontrol programlarının bir sonucudur. Bu çalışma yöremizdeki tüberküloz hastalarına ait farklı klinik örneklerden izole edilen M. tuberculosis suşlarının major antibiyotik ilaçlara (isoniazid [INH], streptomycin [SM], ethambutol [EMB] ve rifampicin [RIF]) karşı direnç oranlarını tespit etmek amacıyla planlandı. Aynı zamanda E test ve proporsiyon yöntemleri de kıyaslandı. Çalışma Nisan 2006-Mayıs 2007 tarihleri arasındaki toplam 45 TB hastasını içermektedir (24 erkek, 21 kadın ortalama yaş (35+/-18). İzole edilen suşlar morfolojik, üreme ve biyokimyasal özelliklere göre tanımlandı (mikroskopi, üreme zamanı, koloni tipleri, katalaz, niasin test). H37Rv suşu referans suş olarak kullanıldı. Antibiyotik duyarlılıklarının tespiti amacıyla; E test metodunda OADC içeren 7H11 agar ve standart proporsiyon metodunda ise Löwenstein-Jensen agar besiyeri kullanıldı. Proporsiyon yöntemiyle; isoniazide %11, streptomisine %4.4, rifampisine %4.4, ethambutole %2.2 oranlarında direnç saptanırken, sadece 1 suşta izoniazid ve rifampisine karşı çoklu direnç tespit edildi. E test yöntemiyle ise izoniazide karşı direnç %8.8 iken diğer ilaçlara karşı dirençler proporsiyon yöntemiyle tespit edilenlerle aynıydı. Sonuçlarımız E test ve proportion yöntemlerinin duyarlılıkları arasında istatistiksel olarak önemli bir farklılığın olmadığını göstermiştir. Duyarlılık sonuçlarını elde etmek gereken ortalama süre E test ve proportion metodu için sırası ile 7 ve 21 gündür. Rutin için pratikte hızlı ve kolay olması nedeni ile E test uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
In spite of modern diagnostic, treatment and control methods tuberculosis is important public health problem in all over the world. Today, 32% of world populations are infected by Tuberculosis basil's, every year about 9 million people have been catching to this disease. Although tuberculosis incidence in Turkey is in the declining trend (incidence: 26/100,000 2003), Turkey is among the countries having moderate incidence. One of the most important reasons for the high tuberculosis incidence is becoming increasingly resistant to commonly used antibiotics. Drug-resistant and multidrug-resistant (MDR)-TB is a consequence of monotherapy, insufficient drug therapy and national TB control programs. The present study was designed to provide information about the frequency of the resistance to major antituberculosis drugs (isoniazid [INH], streptomycin [SM], ethambutol [EMB], and rifampicin [RIF]) of Mycobacterium tuberculosis isolated from the different specimens of TB patients in Erzurum, Turkey. In the same time, this study was carried out to compare the performance of the E test method and the proportion method. The study included totally 45 patients (24 male and 21 female, with an average age 38+/-18) with TB (29 pulmonary and 16 extrapulmonary) between April 2006 and May 2007. The strains were identified by morphological, cultural and biochemical characteristics (microscopy, time of growth, type of colonies, catalase, niacin-test). H37RV strain was tested as reference strain. The E-test method was performed on 7H11 agar with OADC, and the standard proportion method was performed on Lowenstein-Jensen agar for the antibiotic susceptibility. Total resistance to individual anti-tuberculosis drugs were: isoniazid (11%), streptomycin (4.4%), rifampicin (4.4%), ethambutol (s2.2%) and poly-resistance (resistance to two or more drugs) was noted in 1 (2.2%) isolates by the proportion method. E test results were seen in 4.4% of isolates resistant to SM, in 8.9% to INH, in 4.4 to RİF and in 2.2% to EMB. With this method, poly-resistance was 2.2%. Our results showed that there were no statistically significant differences in susceptibility testing results between E-test and the proportion method. The average times to obtain susceptibility test results were 7 and 21 days for the E-test and agar proportion methods, respectively. The E-test may be suitable the method in routine practice due to its fast and easy application.