Model jet türbin disk tasarımı ve modellemesi
Model jet turbine disc design and modelling
- Tez No: 607003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Son yıllarda mühendislik alanında analitik ve deneysel çalışmaların olumsuzluklarını azaltmak adına gelişmiş analiz programları büyük önem kazanmıştır. Bilgisayar Destekli Mühendislik yazılımları hiç kuskusuz üretilecek herhangi bir unsurun, mekanizmanın, sistemin üretimine geçmeden önce, karşılaşılabilecek birçok problemleri en düşük seviyede tutabilecek araçlardır. Bu yazılımlar sayesinde, bilgisayar ortamında tasarlanan herhangi bir nesnenin, gerçekçi ortam koşullarıyla teste tabi tutulabilmesi mümkün kılınabilmektedir. Böylece maliyet minimize edilmiş olunur. Bilindiği gibi bir ürünün prototipini yapmak hem zaman alıcı hem maliyetlidir. Bu çalışmada SolidWorks mühendislik yazılımı kullanılarak prototipini yapmadan, model jet türbin disk tasarım ve modeli gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, advanced analysis programs have been gained much importance in order to reduce the undesirable results of analytical and experimental works in the field of engineering. Computer Aided Engineering Software Packages are the tools that undoubtedly minimize many encountered problems before moving of the element, mechanism and system into production. By the means of these packages, the object designed on the computer can be tested with realistic environments conditions. It reduces the cost of the production. As it is well-known, creating prototype of a product is both time and money consuming process. With this study, using SolidWorks, an engineering package, we achieved design and model of a model jet turbine disc without making its prototype.