Tasarım parametreleri geliştirmeye yönelik kullanıcı görüşlerinin ksd yöntemiyle değerlendirilmesi: Dicle Üniversitesi Mimarlık Fakültesi örneği
Evaluation of user opinions for developing design parameters through poe method: Dicle University Faculty of Architecture case study
- Tez No: 607002
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERİVAN ÖZBUDAK AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
İnsanlar, hayatlarının çoğunu binalar içerisinde yaşamaktadırlar. Bir bina tarafından sunulan hayatın kalitesi ise binanın kullanılmaya başlanmasından sonra ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple binanın, fiziksel ve ruhsal gereksinimleri karşılayabilecek şekilde tasarlanması gerekmektedir. En geniş tanımıyla kullanım sonrası değerlendirme (KSD), bir objeye değer biçmek, objenin kullanımı ve tasarım parametrelerinin kullanım sonrasındaki durumu ile uyuşup uyuşmadığının analizi olarak ifade edilmektedir. Araştırmanın temel amacı; Mimarlık Fakültesi'nde öğrenim gören kullanıcıların (işlevsel, teknik, estetik) ihtiyaçlarının yeterli düzeyde karşılanıp karşılanmadığını KSD yöntemi kullanılarak ortaya çıkarmaktır. Bu sebeple, Dicle Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi'nin beş yapı bloğundan biri olan Mimarlık Fakültesi'nin zemin katı, 1. katı ve 2018-2019 öğretim yılında onu kullanan öğrencilerle sınırlandırılmıştır. Mimarlık Fakültesi binası KSD yönteminin sınırlılıkları içerisinde, araştırmacı KSD düzeyinde, işlevsel, teknik, estetik açıdan değerlendirilmiş ve kısa süreli KSD yararları kapsamında ele alınmıştır. Bu amaçla deneklere, yapıyı işlevsel, teknik, estetik açıdan değerlendirmelerine olanak veren anket soruları yöneltilmiştir. Araştırma bulguları, yapılan anketlerin SPSS 22 programında analizi sonucunda elde edilmiş ve fotoğraflarla desteklenmiştir. Ayrıca tespit edilen bu bulgular, daha önce yapılan tez, makale ve diğer yayınlar boyutunda ele alınıp çeşitli çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Bu araştırma mimarlık eğitimi açısından son derece önemli ekip, ekipmanın konumlandırılacağı mahallerin yeniden tasarlanması ve kullanıcı memnuniyetinin arttırılması için ileride yapılacak çalışmalara altlık oluşturabilmesi adına önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
People live most of their lives in buildings. The quality of life offered by a building occurs after the building was used. Therefore, building must be designed with physical and mental requirements. Post-Occupancy Evaluation (POE) refers to valuing an object, and evaluating usage, design and function. Post-Occupancy Evaluation in the most general definition analysis of the use object and whether it matches the state of the design parameters. The main purpose of the research; to determine level of meeting needs of the users studying in Faculty of Architecture (functional, technical, aesthetic) by using POE method. Therefore, Faculty of Architecture, which is one of the five building blocks of the Faculty of Engineering and Architecture of Dicle University, was limited to ground floor, first floor and students who use it in 2018-2019 academic year. The research was evaluated in terms of functional, technical, aesthetic and discussed within scope of short-term POE benefits. For this purpose, questionnaires were asked to evaluate the structure in terms of functional, technical and aesthetic aspects. The findings of research were obtained by analyzing the questionnaires in SPSS 22 program and supported by photographs. These findings were discussed in thesis, articles, other publications and various solutions suggestions were made. This research is very important in terms of architectural education, redesign the location of equipment, increase user's satisfaction and to create a basis for future work.