İstanbul kent dokusunda 20.yüzyıl mimarlığına ait bir örnek: 4. Levent Toplu Konutları ve korunmasına yönelik öneriler
An example of 20th century architecture in istanbul urban fabric: 4. Levent Mass Housing and recommendations for conservation
- Tez No: 607041
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UZAY YERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rölöve-Restorasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
1950'li yıllarda artan konut ihtiyacını karşılamaya yönelik, kent çeperinde bir banliyö olarak kurgulanan 'bahçe şehir' tasarımının, İstanbul'daki ilk örneklerinden olan 4.Levent Toplu Konutları Prof. Dr. Kemal Ahmet Aru ve Rebii Gorbon tarafından tasarlanmıştır. Levent bölgesi projesi etaplar halinde ilerlemiş, ilk üç etapta bahçeli ve tekil tek – iki katlı yapılar projelendirilmişken, 4.etapta ise apartman ve sosyal yapı kavramının irdelenerek toplu konutlara farklı bir bakış açısı getirilmiş olması, tasarımda yapı ölçeğinden mahalle ve kent ölçeğine geçilmesi, planlamanın konut - sosyal alan doğrultusunda oluşturulması ayrıca dönemin yapım tekniklerinde yeni malzemelerin kullanılması ve cephe tasarımının plan ölçeği ile birlikte önemsenerek yapılması, bu alanın modern mimarlık mirası içindeki önemini sergilemektedir. Zaman içinde kentsel gelişime bağlı olarak Levent bölgesindeki fonksiyonun konut kullanımından daha çok ticaret olarak değişimi, bu yapılarda fiziksel değişimlere neden olmuş ve özgün kimliğinden uzaklaşma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışmada 20.yüzyıl Mimarlığının şehir ölçeğinde tasarlanmış önemli örneklerinden biri olan 4. Levent Toplu Konutlarının Modern Mimarlık Mirası kapsamında korunması, kent belleğinde yok olmadan kalıcı hale gelmesi ve gelecek dönemlere aktarılabilmesi için yapıların detaylı cephe analizleri yapılmış, korunmasına yönelik uygulamalar irdelenmiş ve yapılarda karşılaşılan sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
4. Levent Mass Housing Project is designed by Prof. Dr. Kemal Ahmet Aru and Rebii Gorbon which is one of the first example of Bahcesehir Theory in the 1950s as a suburban city in order to meet the requirement of increasing housing needs. Levent district project has progressed in stages. The first three stages dsigned with individual single - two-storey buildings with gardens but in the 4th stage of the concept is the apartment and social structure to be examined a different perspective on the mass housing. This phase is designed in the scale of the urban scale and was used new materials in the construction techniques. In addition the facade design is projected together with the plan scale. These items show the importance of this area in the modern architectural heritage. Due to the urban development in time, the commercial change of the function in the Levent area rather than the use of housing caused physical changes in these buildings and faced with the danger of moving away from its original identity. In this study, detailed facade analyzes of the buildings were carried out in order to protect the 4th Levent Mass Housing Houses, which are one of the important examples of the 20th century architecture designed in the city scale, in the scope of the Modern Architecture Heritage, to become permanent without being lost in the memory of the city and to be transferred to the future periods. Furthermore solutions and recommendations have been developed as faced these problems on buildings.