Çeşitli risk gruplarında Chlamydia Trachomatis'in hücre kültürü yöntemi ve direkt fluoresan antikor testi ile araştırılması
Investigation of Chlamydia Trachomatis with cell culture method and direct fluorescent assay in different risk groups
- Tez No: 60705
- Danışmanlar: PROF. DR. EMEL BOZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Bu çalışmada İstanbul'da izinsiz çalıştıkları için polis tarafından "Deri ve Zührevi Hastalıklar Hastanesinde muayene ettirilen 100 hayat kadını, rutin kont rollerini yaptırmak amacıyla aynı hastanede muayene edilen 50 genelev kadını, 25 homoseksüel ve İstanbul'da hayat kadınları ile cinsel ilişkide bulunduklarını ifade eden ve Üroloji Anabilim Dalı'ndan gönderilen 90 üretritli erkek hasta C. trachomatis yönünden hücre kültürü (Mc Coy) ve DFA yöntemleri ile karşılaş tırmalı olarak araştırılmıştır. Klinik örnekler alınırken muayene maddesi alman kişilerin en az 3 gün antibiyotik kullanmamış olmaları, kadın hastaların menstural siklusda olmamaları ve erkeklerde örnek alımından önce en az 3 saat idrar yapmamış olmalarına dik kat edilmiştir. Hücre kültürü referans yöntem olarak seçildiğinde izinsiz çalışan hayat kadınlarında % 15, genelev kadınlarında % 8, homoseksüellerde % 4 ve İstan bul'da hayat kadınları ile ilişkiye giren erkeklerde % 28.8 oranında C. trachomatis prevalansı saptanmıştır. Hayat kadınlarından alman 150 servikal örnek ile homoseksüellerden alı nan 25 rektal, erkek hastalardan alınan 90 üretral örnek olmak üzere toplam 265 klinik örnek C. trachomatis yönünden incelenmiştir. Değerlendirmede kullanılan DFA testinin duyarlılığı % 93.5, özgüllüğü % 100, pozitif prediktif değeri % 100 ve negatif prediktif değeri % 98.7 oranlarında bulunmuştur. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, C. trachomatis was investigated by cell culture (Mc Coy) and direct fluorescence assay among clinical samples of 100 prostitutes who were arrested by police for failing to register as prostitutes, 50 registered prostitutes, 25 homosexual and 90 male patients with urethritis who had stated sexual contact with prostitutes and sent from Urology Department. The prostitutes 'and homosexuals' clinical examination were performed in the Dermatology and Vene real Diseases Hospital. Clinical samples were collected from male patients at least three hours after last voiding. The patients had not received antibiotics within at least three days prior to collection of samples. The female patients were not included in this study if they experienced menstruation. The prevelance of C. trachomatis was found to be 15 % in unregistired prostitutes, 8 % in registered prostitutes, 4% in homosexuals and 28.8% in male patients who had sexual contacts with prostitutes, when the cell culture method was used as the reference method. A total of 265 clinical samples (150 cervical samples from prostitutes, 25 rectal samples from homosexuals and 90 urethral samples from male patients with urethritis) were studied for C. trachomatis by DFA. The sensitivity, specificity, positive and negative predictive values for DFA were found as 93.5%, 100%, 100% and 98.7%, respectively. 46