Çocuklarda ve immun yetersizliği olan ishalli hastaların dışkısında ve serumlarında cryptosporidium cinsleri ile diğer sık rastlanan aerop ve anaerop ishal etkenlerinin araştırılması
  1. Tez No: 60706
  2. Yazar: MOHSEN RAHBAR DADBAKHSH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGENE BÜGET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamız iki koldan yürütülmüştür : A- insanlardan alınan muayene maddeleri Bu çalışmada toplam 167 hastanın ve 40 sağlıklı kişinin dışkı ve serumları incelenmiştir. 1- Dışkı kültürlerinde sadece bir hastada C.difficile üremiş,diğerlerinde patojen barsak bakterisi ürememiştir, 2- Lam-lamel arası inceleme sonucu Protozoon, protozoon kisti, helmint ve helmint yumurtası görülmemiştir. 3- 167 hastanın ; kronik ishali olan ve 0 - 7 yaş arasındaki 60 'ında Cryptosporidium ookisti görülmemiştir. İFA yöntemi ile toplam 11 hastanın serumunda ookistlere karşı antikor bulunmuştur. 4- ishalli 63 lösemili hastadan birinin dışkısında ookist görülmüş ve 14 hastada ookistler'e karşı antikor tespit edilmiştir. 5- 34 HIV pozitif hastanın 9 ' unun dışkısında ookist görülmüş ve 14 hastanın serumunda ookistlere karşı antikor tespit edilmiştir. 6- Toplam 167 hastanın 10' unda ookist görülmüştür. Toplam 39 hastada Cryptosporidium ookistlerine karşı antikor bulunmuştur. 7- 40 sağlıklı kontrol grubu incelenmiş Cryptosporidium ookisti görülmemiş ve bu parazite karşı antikor bulunamamıştır. B- Sıçan Deneyleri 60 günden küçük ve ağırlıkları 120 gr 'dan az olan sıçanlar deneye alınmış ve üç grupta incelenmiştir. 2- l.grup: Hidrokortizon verilmiş ve diyet uygulanmış kontrol grubu sıçanlarda deneyin sonuna kadar ookist görülmemiştir.42 2- 2.grup: Normal beslenen, hidrokortizon verilmeyen ve ookist yedirilen sıçanlarda ookist görülmemiştir. 3- 3. grup: Hidrokortizon verilen ve diyet uygulanan ookist yedirilmiş 20 sıçanın 8 i infekte olmuştur. 4- 1. ve 2. grup: sıçanların serumlarında antikor saptanmamıştır. 5- 3 grup: 12 infekte olmayan sıçanların dışkılarında ookist görülmemiş ve antikor tespit edilememiştir. 8 infekte sıçanın dışkılarında ookist çıkarımı 3-11 gün devam etmiştir. 20 gün sonra alman serum örneklerinden ikisinde İFA deneyi negatif, üçünde 1/2 ve üçünde 1/4 titrede İFA deneyi pozitif bulunmuştur. 60 gün sonra alman serum örneklerinden birinde antikor bulunamamış, ikisinde 1/8, dördünde 1/4 ve birinde 1/2 sulandırmada İFA deneyi pozitif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
43 study. RESULTS AND SUMMARY Our study was carried out in two parts: A - Human specimens Feces and sera of 167 ill and 40 healthy persons were analysed in this 1- C. difficile was grown in feces culture of one patient, only. All others were culture negative for enteric pathogens. 2 - No protozoa,protozoal cysts or helrnints and helmint eggs were detected in wet preparations. 3 -Of the 167 patients, 60 belonging to the 0-7 age group and having chronic diarrhoeae had no Cryptosporidium oocyts. Anti - oocyst antibodies were detected in sera of a total of 1 1 patients with the IF A method. 4 - In feces of one of the 63 leucemic patients with diarrhoeae, oocysts were inspected, and 14 patient sera were anti - oocyst antibody - positive. 5 - In feces of nine of 34 HIV - positive patients,oocysts were abserved and in 14 patient - sera,anti - oocyst antibodies were detected. 6 -Oocysts were detected in a total of 10 of the 167 patients. In a total of 39 patients, antibodies againts Cryptosporidium oocysts were positive. 7 - In the control group consisting of 40 persons, no Cryptosporidium oocysts were observed and no antibodies against this parasite were detected. B - Experiments with rats Rats younger than 60 days - old and not heavier than 120 gr. were included in this study and examined in three groups. 1 - 1st group.No oocysts were detected throughout the experiment in this group of rats to which hydrocortisone and dietary limitations were applied. 2 - 2nd group:No oocysts were detected in this group of rats which were fed normally and which did not get hydrocotisone. 3 - 3rd group: 8 of the 20 rats, which were given hydrocortisone and limited food and which were fed with oocysts, were infected. 4 - No oocysts were observed in feces and no antibodies were detected in sera of the 1st and 2nd group of rats. 5 - In feces of 12 non infected rats in the 3rd group, no oocysts were seen and they were negative for' antibodies in their sera. Ooocyst shedding in 8 infected rats lasted for 3-11 days In sera obtained at the following 20th day two were negative by IFA ; three were positive with a 1/2 titer and three with a44 1/4 titer. At the 60th day - sera, one was antibody negative ; two were 1/8 positive, 4 were 1/4 and one was 1/2 positive, by IFA