İntihar Olgularında Bağırsak Bakterilerinin Adli Bilimler Açısından Araştırılması
Investigation of Gut Bacteria in Suicidal Cases for Forensic Sciences
  1. Tez No: 607070
  2. Yazar: MURAT ÖĞDÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Adli Tıp ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
İntihar vakaları; hem önlenmesi gereken hem de gerçekleştikten sonra adli olarak tahkikatı gereken suçlardandır. İntiharları azaltmak için alınması gereken tedbirlerden birinin biyolojik faktörlerden olan bağırsak florasının düzenlenmesi olduğu; tezimizin amaçlarından biri olmuştur. Çalışmamızda, intihar etmiş kişilerin bağırsak floralarında bulunan bakteriler kontrol grubu ile kıyaslanmıştır. Klasik mikrobiyolojik ve biyokimyasal testlerin dışında Real Time PCR ve Droplet Dijital PCR yöntemleri ile çalışılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre intihar olgularında önemli olduğu değerlendirilen Bacteroides sp., Clostridium sp., Lactobacillus sp. ve Bifidobacterium sp. türlerinin oranlarının kontrol grubu ile anlamlı olarak farklı olduğu tespit edilmiştir. Bağırsak florası dengesizliği belirlenen kişilerin probiyotik veya prebiyotik takviyesiyle, depresyon ve anksiyete kaynaklı intihar vakalarının azalmasında faydalı olabileceği ve bu yöndeki akademik çalışmaların arttırılmasının önemli olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Suicidal cases are one of the criminal cases which needs to be investigated after occured for both justice and preventation. One of the assertions of our thesis is that arranging the bacterial flora in the gut to reduce the suicide cases. In our study, we compared the bacterias which are presented in the gut flora of suicidal death with control group. In this study, besides the classic microbial and biochemical methods, we also used the Real Time PCR and Droplet Digital PCR methods. According to our result, it is determined that Bacteroides sp., Clostridium sp., Lactobacillus sp. ve Bifidobacterium sp. which have effect on suicide are significantly different than control groups. It is thought that probiotic or prebiotic supplementation of individuals with intestinal flora imbalance may be beneficial with regard to reduce the suicidal cases which are causes by depression and anxiety. Therefore increading the academic studies shall have a considerable importance in this sense. Arranging of the gut flora may decrease the suicidal cases that. In addition increasing the conducted academic studies in this aspect may gain favor.