Etil asetat metodu ile mevye ve sebzelerde pestisit analizi ve metot validasyonu
Pesticide analysis and method validation in fruits and vegetables by ethyl acetate method
- Tez No: 607068
 - Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bilinçsiz pestisit kullanımı dünya üzerinde halk sağlığını tehdit eden en önemli etmenlerden biridir. Pestisit kalıntılarının çevreyi, doğayı ve insan sağlığını olumsuz yönde etkilediği yapılan çalışmalar sonucunda belirlenmiştir. Kronik pestisit maruziyetinin önlenebilmesi için çiftçinin bilinçlendirilmesinin yanı sıra hızlı, güvenilir ve seçici analiz metotlarının kullanılması da oldukça önemlidir. Bu çalışmada, daha önce hiç uygulanmamış olan Etil Asetat yöntemi kullanılarak GC-MS-MS'te sebze ve meyvelerde pestisit analizi yapılmış ve metot geçerli kılınarak seçilen pestisit etken maddeleri için ölçüm belirsizlikleri hesaplanmıştır. Çalışma için en çok tüketilen sebze ve meyvelerden limon ve domates temsili olarak seçilmiş ve çalışmalar bu matriksler ile yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda hesaplanan ölçüm belirsizliklerinin %15'in altında olması analiz metodunun hassasiyetinin ve seçiciliğinin yüksek olduğunu göstermektedir. Analiz metodunun seçiciliğinin ve hassasiyetinin yüksek olması düşük seviyelerdeki pestisit kalıntılarının da güvenilir bir biçimde tespit edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu analiz metodunun hızlı, güvenilir ve hassas olması sebebiyle dar bir ölçüm aralığında sonuç verilmesine olanak sağlamaktadır. Dar bir ölçüm aralığında sonuç verilmesi kronik maruziyetin azaltılması konusunda olumlu yönde etkili olacaktır.
Özet (Çeviri)
Utilizing pesticides unconsciously is one of the important factors threatening public health in all over the world. As a result of the studies, it was determined that pesticide residues negatively affect the environment, nature and human health. In order to prevent chronic pesticide exposure, raise the awareness of the farmers alongside we should use fast, reliable and selective analysis methods. In this study, pesticide analysis was carried out in GC-MS-MS in vegetables and fruits by using Ethyl Acetate method which was not applied before and validation uncertainties were calculated for the selected pesticide active substances. Lemon and tomatoes were the most commonly consumed vegetables and fruits and the studies were carried out with these matrices. As a result of the studies, the fact that the calculated measurement uncertainties are at very low levels shows that the sensitivity and selectivity of the analysis method is high. The high selectivity and sensitivity of the analysis method, allows reliable determination of low levels of pesticide residues. The analysis method is reliable and sensitive because of this it provides to give results in a narrow range. Achieving results in a narrow measurement range will have a positive effect on the reduction of chronic exposure.